България няма как да изпрати тежка военна техника на Украйна,

...
България няма как да изпрати тежка военна техника на Украйна,
Коментари Харесай

Стоянов: Ако очакват да си дадем зенитно-ракетните комплекси - съжалявам, няма как да се случи

България няма по какъв начин да изпрати тежка военна техника на Украйна, тъй като това ще понижи нашите качества, стана ясно от думите на министъра на защитата Димитър Стоянов след съвещанието на двете парламентарни комисии, които утвърдиха проекторешенията на ГЕРБ и Демократична България да подпомогнем с оръжия Киев. В тях обаче не е записано тъкмо по какъв метод и с какви оръжия. Анализът ще извърши МО.

" Ще препоръчам да бъде дадена такава военна помощ на Украйна, че да не бъдат редуцирани качествата на Българската войска ", съобщи Стоянов.

" Трудно бихме дали тежко въоръжение, желано от Украйна, заради простата причина, че ние ще загубим съответни качества , които няма да може да бъдат толкоз бързо възобновени. Да не забравяме, че България е гранична страна с спора и в един миг може да се окажем в много сложна обстановка. Ако някой чака от нас, че ще си дадем зенитно-ракетните комплекси, скърбя, само че няма по какъв начин да се случи ", отсече военният министър.

Стоянов обясни, че би трябвало да се поддържа нужния ресурс от техника за военните формирования в спокойно и във военно време. " Нашите правила ще бъдат спазени. Това, което е належащо за Българската войска, тя ще го има, тъй че да подсигуряваме конституционните й отговорности по член 9. Трябва да бъдем доста деликатни при даването на съответна техника, с цел да не губим качества ", безапелационен беше министърът на защитата. По думите му, заместващата техника не може да бъде предоставена в къси периоди.

Той сподели още, че в случай че бъде взето решение за даване на оръжие от народните представители, в него няма да бъде несъмнено какъв вид да е въоръжението. " Те ще вземат политическо решение, експертното чакам да ни бъде предоставено с този разбор, който загатнах в отчета пред комисията. Анализът е същината на цялото даване на оръжие ", съобщи министърът на защитата.

Комисията по защита одобри и плана за капиталов разход за придобиване на вторите осем F-16 Block 70.

" Така че продължаваме с плана за насърчаване на качествата на Военновъздушните сили. Разходите за осъществяване на плана са разсредоточени в границите на 10 години, като през тази година те са в размер на 30 милиона, за идната година са към 36 милиона и по този начин до 2031г. ", заяви министър Димитър Стоянов, представен от Българска телеграфна агенция. Той уточни, че с втория контракт с изключение на самолетите, ще придобием и въоръжение въздух-земя и въздух-въздух.

" За разлика от първия контракт, в който е включено единствено въоръжение въздух-въздух и то не за всички самолети, с втория контракт се получават и тези качества. Това е повода цената на втория контракт да наподобява по-висока, само че в реалност тя е съпоставима с първия контракт ", обясни министърът на защитата.

" Сроковете за одобрение от Народното събрание на интернационалния контракт са доста сгъстени, уповавам се да успеем до 15 декември. Вероятността да се забавим след тази дата не е дребна, само че в случай че това се случи, новата оферта, която ще получим, сигурно ще бъде на по-висока цена ", безапелационен беше министър Стоянов.

Министър Стоянов напомни, че през тази седмица се чака да бъде получена офертата на Полша за закупуване на два нови мотора за самолетите МиГ-29. Той добави, че Министерството на защитата има подготвеност и е поискало наши специалисти да бъдат изпратени, с цел да извършат оглед на моторите.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР