България може да поиска дерогация, която да ѝ позволи да

...
България може да поиска дерогация, която да ѝ позволи да
Коментари Харесай

Мартин Владимиров: Особен управител на Лукойл България е единственият вариант за справяне със ситуацията

България може да изиска дерогация, която да ѝ разреши да назначи необикновен шеф и да поеме сдружението " Лукойл България " под държавен надзор, с цел да подсигурява сигурността на доставките и в един къс интервал да реализира продажбата на активите. Това не е национализация! Доколкото ми е известно, това за момента не е главната алтернатива, по която се работи.

Това сподели пред БНР енергийният специалист Мартин Владимиров, шеф на стратегия " Енергетика и климат " в Центъра за проучване на демокрацията, по отношение на наложените наказания от Съединени американски щати на съветските петролни компании " Роснефт " и " Лукойл ", като посочи, че особеният шеф се назначава от министъра на стопанската система:

" Има признато законодателство през 2023 година за особения шеф, само че то би трябвало да се промени незабавно, с цел да се разширят пълномощията му, тъй че той да може да договаря за продажбата на активите, сега законът не разрешава това.... Особеният шеф поема оперативната активност на предприятието, без да се трансформира собствеността и без да се нарушава собствеността на активите на сдружението. Правомощията на особеният шеф се лимитират единствено до това да оперира със средствата на " Лукойл " за закупуване на необработен петрол и за реализация на готовите горива на пазара на едро. Цялата облага от тази активност се слага в един специфичен поверителен фонд, който е разполагаем на " Лукойл ", когато глобите паднат или се реализира смяна на собствеността. Т.е. тези средства по никакъв метод не се национализират от страна на страната. Доколкото ми е известно, държавното управление доста се тормози от този вид, тъй като изисква огромен административен и професионален потенциал. Нашият разбор демонстрира, че това е единственият вид за справяне със обстановката, който сигурно ще подсигурява надзор от страна на държавното управление. Всичко останало е вяра, че ще има някакво съгласие на световно ниво в интервал от под 3 седмици за договорка и за активи, които са в една дузина страни и обгръщат милиарди долари. Рисковано е България да чака, че нещата ще се решат от единствено себе си, без да се намеси въобще ".

" Опитът да се сътвори политически разказ, посредством който да се завоюва изключение, пролонгация, при Тръмп не работи. При Германия обстановката е доста друга, значимо е да се разбере за какво на нея ѝ се дава пролонгация. Германия пое я пое действен надзор над рафинерията на " Роснефт " в източногерманския град Швед още през 2022 година като мярка за отбрана на националната сигурност на страната. Тогава нямаше наказания против " Роснефт ". Сега Съединени американски щати дават отстъпка на Германия, т.е. един гратисен интервал от 6 месеца, през който Германия би трябвало да приключи продажбата на активите, което се пробва да направи от 2022 година насам. Т.е. това изключение е напълно, с цел да се приключи тази трансакция ", разяснява той.

" Проблемът за какво до момента не се е появил стратегически западен вложител е елементарен, повода е, че " Лукойл " желае да договаря с нейните другари, с които може да сплоти веригите на доставки в Черноморския басейн - това са Казахстан, Азербайджан и Турция. " Лукойл " доставя големи количества петрол за Турция, след което той се преработва и се изнася за страните от Европейски Съюз като турски артикули. Руските компании вършат милиарди от това. Това е пропуск в санкционното законодателство на Европейски Съюз. Този модел съветската компания не желае да загуби ", уточни Владимиров.

Според Владимиров наложеният от Народното събрание мораториум на износа на износа на дизел и авиационно гориво от България ще ускори рецесията с горивата в Сърбия и може да се основат условия за контрабанда.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР