България може да бъде рехабилитационен център на Европа. Това каза

...
България може да бъде рехабилитационен център на Европа. Това каза
Коментари Харесай

Балнео и СПА секторът: България може да бъде рехабилитационен център на Европа

България може да бъде рехабилитационен център на Европа. Това сподели ръководителят на Българския съюз по балнеология и спа туризъм Стефан Шарлопов на откриването на Четвъртия годишен конгрес на организацията, който се организира в Кюстендил.
„ Питам замисляме ли се какво, с изключение на водата имаме в България - климат, море, планини, земя и респективно еко храна. България е един безценен камък, от който ние употребяваме дребна част “, разяснява той. Шарлопов приветства оповестеното, че в Закона по туризъм са залегнали ясно стандартите за балнео спа и уелнес хотели са залегнали ясно и тъкмо. Според него това значи, че балнео, спа и уелнес промишлеността на България не е застрашена да стане менте.
„ Това беше една от нашите цели като Неправителствени организации и считам, че тази цел е изпълнена. Фактът, че всички римски армии са рехабилитирани на територията на България отново не съм го измислил аз. Това е исторически факт, който може да бъде подсилен с доста съществени обстоятелства. Римляните не са били толкоз глупави хора. Смятам, че България може да бъде рехабилитационен център на Европа. Моля да ме извинят сътрудниците от другите дестинации, само че причините на България са доста “, уточни Шарлопов.
Той обърна внимание, че на изразената основа - страна, локална власт и бизнес, идва ред на построяването на „ къщата “. „ С положителния опит от Европа считаме, че тази „ къща “ може да бъде построена здрава за хиляди години напред. Ние сме „ апостолите “, в този момент би трябвало да забележим какво вършим за децата си, тъй като ние не сме безконечни. Изградена здрава основа ще даде на България златен късмет в европейското семейство “, изясни Шарлопов.
Той пожела на конгреса сполучлива работа и изрази убедеността си, че присъстващите ще намерят верните хора, с които ще споделят като експертиза. „ Няма да оставим намира този министър на опазването на здравето, от който имаме приветствен адрес, до момента в който българското и европейското здравно законодателство не бъдат синхронизирани. Гарантирам ви това, че ще направя всичко допустимо и аз, и моите сътрудници. Няма да спра да тракам на вратата на зам.-министър Георгиева, и на министъра, и на премиера и на който е належащо. Това са пропуснати благоприятни условия. Макар че не сме идеални, отговаряме на голяма част от условията на Европа за рехабилитирането на хора в нашата страна. Защо не можем да посрещнем европейците? Защото няма синхронизирано здравно законодателство. Това е цялостен парадокс. Това е закононарушение по отношение на страната “, съобщи Шарлопов.
По думите му до момента в който администрацията не си свърши работата, те няма да правят отстъпка и колкото по-бързо тя я свърши, толкоз по-добре.
Шарлопов изрази вяра да получи поддръжката на министъра на туризма Николина Ангелкова и заместника й Ирена Георгиева.
48 са сертифицираните досега профилирани СПА центрове. Това сподели зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева, съобщи Фокус.
" Миналата година влезе в действие първата независима разпоредба за изискванията и реда за узаконяване на балнеолечебен, медикал СПА център, СПА център, уелнес и таласотерапевтичен център към Закона за туризма, която бе измежду главните цели за туристическата администрация. С новаторския акт за първи път се вкараха минимални наложителни условия, на които да дават отговор тези центрове. Със основаването на документа ние подтикваме на първо място качествата на тези профилирани услуги и пазиме правата на потребителите. Тече развой на узаконяване на тези профилирани центрове като сертифициращ орган е министърът на туризма. До момента са сертифицирани 48 такива обекта – 12 балнео, 34 СПА и 2 уелнес центъра, вписани в Националния туристически указател. Така всеки консуматор може да ревизира в интернет дали обекта, който желае да посети, е сертифициран и дали дава отговор на условията на Наредбата. Сертифицирането е непринудено, само че право да употребяват съкращението СПА към този момент имат единствено отговарящите на критериите обекти ", разясни Ирена Георгиева.
Зам.- министърът разгласи, че в Министерството има още 11 заявки, които са в процедура, само че това не изчерпва общия брой на центрове, които са се оповестили като СПА. Утре следва да бъдат прегледани още 7 нови заявки.
" До този миг няма глобени СПА центрове, които се афишират като такива, без да са сертифицирани, макар че гратисният интервал за това измина ", означи Георгиева, като добави, че под 5 са жалбите по отношение на качествата на услугите на към този момент сертифицираните обекти.
" Богатството, с което страната ни разполага за СПА, балнео и уелнес туризъм би трябвало да бъде употребявано още по-ефективно. Защото е известно, че не дребна част от естествените ресурси не се усвояват пълноценно и тук инициативността на локалната власт и районният бизнес е изключително значима. Ние като администрация работим поредно и стабилно за развиването на СПА туризма, който дружно с културно-историческия туризъм са водещите фокуси в маркетинговата ни и рекламната ни политика в развиването на профилираните типове туризъм " означи още Георгиева.
Балнео и СПА процедурите са измежду най-търсените съвременни и иноватроски услуги в туризма, добави тя.
„ По данни от Годишния отчет на Световната организация по туризъм за 2016 година по света са пътували към 1,2 милиарда интернационалните туристи, което бележи устойчива наклонност на растеж за седма поредна година. Напрегнатото eжедневие, огромното психическо и физическо натоварване и нуждата от възобновяване на здравето постанова от ден на ден туристи да избират СПА, балнео и уелнес услугите като съществена цел на своето пътешестване “, съобщи зам.-министър Георгиева. Тя означи, че идното европередесдателство слагат нови виновни задания.
„ Според последните оповестени през 2016 година данни на Евробарометър максимален дял на туристите в Европейски Съюз са предпочели отмора на море – 39%, до момента в който на СПА и уелнес туризма се падат 13% или шеста позиция от всички типове туризъм. Сред българските туристи най-разпространена цел за пътешестване е морският туризъм, до момента в който на СПА и уелнес туризма се пада четвърто място с дял към 11% от общия туристопоток “, сподели още зам.-министърът.
По думите ѝ Министерството на туризма е готово да насърчи популяризирането на положителните практики и опциите за партньорство с бизнеса.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР