Станишев: България и Румъния заедно трябва да развият алтернативни стратегии за пълноправното си членство в Шенген
България и Румъния дружно би трябвало да развият различни тактики за пълноправното си участие в Шенген, съобщи евродепутатът и заместник-председател на комисията по външни работи на Европейския парламент Сергей Станишев Сергей Дмитриевич Станишев e ръководител на Националния съвет на Българска социалистическа партия, министър-председател на на кръгла маса за румънския бизнес и вложения, която се организира в Букурещ, съобщи Българска телеграфна агенция.
Сред участниците във форума, който продължава и сега, са някогашният ръководител на Европейския парламент Мартин Шулц Мартин Шулц – немски политик, ръководител на Европейския парламент Мартин Шулц е роден, Ги Верхофстат - ръководител на групата на Алианса на либералите и демократите за Европа в Екологичен потенциал, министрите на финансите, на стопанската система и на околната среда на Румъния и други
От трибуната на събитието по време на откриването му Станишев приветства румънския министър председател Марчел Чолаку за това по какъв начин в края на предходната година е заплашил да нападна Австрия в Европейския съд поради наложеното несъгласие, само че добави, че това не е задоволително.
“Дипломацията към този момент не е задоволителна, няма да се откажем от нея, само че са нужни и координирани политически и стопански ограничения. Сигурен съм, че двете държавни управления знаят доста области на интерес за други страни, където ние сме значими - стопанска система, политика, Западни Балкани. Искам да подчертая, че единствено дружно ще успеем за Шенген и ще преборим опитите двете страни да бъдат разграничени ”, сподели Станишев и изясни: ”Ако през 2024 година не бъдем признати и със сухопътни граници, би трябвало да бъдем подготвени да действаме дружно по доста европейски метод, като положителни европейци, които имат вяра в общия план, само че с нужната неотстъпчивост, тъй като повече няма да толерираме да ни третират като страна втора употреба, като жители втора употреба. Онези, които продължат да ни третират по този начин, ще се изправят против следствията ”.
Според българския евродепутат аргументите за многократното отсрочване на България и Румъния за Шенген е вътрешнополитическият дневен ред в избрани страни като Австрия и Нидерландия.
“В Нидерландия изборите минаха и те дадоха зелена светлина. Сега предстоят избори в Австрия. Лошото е, че няма гаранция, че след изборите на есен политиката на Австрия ще се промени. Споразумението, което бе подписано сред Австрия и двете страни няма ясна дата и критерии ”, сподели Станишев и добави, че европейският песимизъм в България и Румъния, а и в Европа, нараства и това е рисково.
Той се спря и върху икономическите последствия от непълното приемане на България и Румъния в Шенген. Станишев цитира данни, съгласно които годишната загуба за Румъния, поради чакането по границите, възлиза на над два милиарда евро.
“12 години умножено по 2 милиарда е 24 милиарда евро загуби за румънската стопанска система, откакто Европейската комисия сподели, че ние сме подготвени. За България е съразмерно ”, сподели Станишев.
Политикът даде образец с румънците, които пътуват с коли за България или Гърция.
“С кола е наказване за тях. Колко часа би трябвало да висят на българо-румънската граница, на българо-гръцката граница? Независимо че стотици хиляди румънци вървят в България за Великден, за лятната почивка, е наказване. Днес дойдох от Брюксел в Букурещ без паспортна инспекция. Това сигурно ще облекчи милиони румънци, туристите, които идват тук, българските жители и така нататък Но в случай че пристигам с кола от София, картината ще е изцяло друга ”, разяснява някогашният министър председател на България.