България и Румъния са положили всички усилия и не оставиха

...
България и Румъния са положили всички усилия и не оставиха
Коментари Харесай

Илва Йохансон: България и Румъния не оставиха и камък необърнат по пътя към Шенген

България и Румъния са положили всички старания и не оставиха и камък необърнат по пътя към Шенген. Това съобщи европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон и осведоми, че на Съвета по правораздаване и вътрешен ред в четвъртък ще бъде взето и последното най-важно решение да бъде отстранен и контролът по суша за двете страни, предава Българска телеграфна агенция.

Йохансон взе присъединяване в диспути за бъдещето на Шенген в първия ден от новата пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург. Дискусиите са предизвикани от решението на Германия да възвърне инспекциите по сухопътните си граници с Франция, Полша, Чехия, Австрия и Швейцария.

“Горда съм, че пребивавам в Шенгенското пространство. Четиристотин и петдесет милиона души в 29 страни, които могат да се движат свободно в Европа. Близо 30 % от нашето население живее в погранични райони. Петдесет милиона души живеят до вътрешна граница в радиус от 20 км. Затова свободното придвижване има първостепенно значение за нашите жители и мярка, като тази, наложена от Германия, би трябвало да е краткотрайна и е последна мярка ”, акцентира Илва Йохансон.

Според нея полицейското съдействие и обменът на информация са извънредно значими за битката с проведената престъпност.

“Укрепихме Шенген през послединте пет години. Започнахме тези промени на политическо равнище. Исках от административно ръководство да преминем към политческо водачество и вдишване на политическа отговорност. В началото на моя мандат видях доста импровизация. Няма неприятно в това, само че координацията е доста по-добър метод ”, означи еврокомисарят.

Тя е безапелационна, че контролът по вътрешните граници би трябвало да е се ползва единствено в краен случай, която да е краткотрайна и строго съразмерна, да дава отговор на условията за вътрешната сигурност, да се постанова при ясни условия, в противоположен случай се подкопават устоите на свобдоното придвижване.

“Никой не сика да стои на дълги опашки по границите. Не желаеме да спрем бизнеса, туристите, жителите. Алтернативите за контрола на вътршените граници са взаимно наблюдаване, взаимни полицейски дейности, с цел да имат минимално влияние върху трансграничното придвижване. Трябва да подсигуряваме свободното придвижване в бъдеще ”, безапелационна бе Илва Йохансон.

По думите ѝ би трябвало да бъдат направени три неща - отбрана на външните граници, потребление на новия кодекс и цялостно използване на пакта за миграцията и убежището.

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР