НА ЖИВО: Дейвид Камерън: България е важен съюзник в НАТО
„ България е значим съдружник в НАТО. “ Това сподели английският външен министър Дейвид Камерън, който дойде на посещаване в България.
Визитата е по покана на вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел в подтекста на засиления политически разговор сред двете страни в последната половин година.
„ Споделяме тезата, че войските на Украйна се бият за всички демократични страни. Това не е народен въпрос, това е въпрос, който визира цяла Европа. Така че е наше общо дело да помогнем на Украйна да завоюва войната, тъй като, в случай че Русия завоюва, това може да има дълготрайни последствия за целия свят “, съобщи Денков.
От своя страна Дейвид Камерън благодари за поканата за аудиенция у нас.
„ Благодаря за гостоприемството. Радвам се, че още веднъж съм в България. Тя е значим партньор на Обединеното кралство. Проведохме прелестен диалог ”, съобщи той.
„ Ако се позволи на Путин да превземе друга страна, той няма да спре, ще изиска още. Ако желаеме да продължим да се борим за независимост, би трябвало да подкрепим страната, която пази своите граници. Трябва да създадем нужното за една по-силна и по-силна Европа. Българските сътрудници знаят, че може да се прави повече, може да се оказва помощ повече, тъй като това е в полза на всички нас, това е в полза на защитата на страните ни. По този метод можем да създадем една по-силна НАТО “, добави английският външен министър.
„ Нищо не е по-важно от позиция на международната и европейската сигурност. Путин би трябвало да разбере, че е сбъркал и България демонстрира солидарността си, както го прави и Англия в поддръжка на тази битка, съобщи Дейвид Камерън.
България и Обединеното Кралство са стратегически сътрудници и съдружници в НАТО, разяснява вицепремиерът и външен министър Мария Габриел.
„ Подкрепата за Украйна ще продължи толкоз, колкото е належащо. Днес повече от всеки път е значимо да осигурим резистентност и предвидимост на тази поддръжка “, сподели Мария Габриел.
Габриел благодари на английския си сътрудник за поддръжката на Лондон за участието на България в Организацията за икономическото съдействие и развиване.
За още настоящи вести: Последвайте ни в Google News
Още вести четете в категория България.




