България е първенец по поскъпването на имоти в Европейския съюз.

...
България е първенец по поскъпването на имоти в Европейския съюз.
Коментари Харесай

България е първенец по поскъпването на имоти в ЕС

България е отличник по повишаването на парцели в Европейския съюз. Това демонстрират най-новите данни на Евростат. Увеличение от 16,5 на 100 за парцелите у нас за третото тримесечие на предходната година, регистрират данните на Евростат.

Веднага след нас със забележителен растеж на цените се подреждат страни като Полша и Унгария. На другия полюс са страни от западна Европа. Най-голям спад на цените е регистриран във Франция - 3,5%. Поевтиняване е записано и във Финландия и Люксембург.

БТВ ревизира на какво се дължи повишаването на жилищата у нас и ще продължи ли растежът и през тази година.

Въпреки високите цени на парцелите фамилията на Анна Димчева е измежду купувачите. Сдобили са се с апартамент в столицата за към 200 000 евро. „ Имаме две деца подбудени, просто към този момент беше невероятно да живеем в малко пространство. Ние бяхме безусловно в ателие 32 квадрата “, описа тя.

Жилището е с ипотека, а вноската търпима. Семейството прави оценка покупката като преференциална:

„ Моментът е в този момент, тъй като след два месеца, след половин година към този момент няма да са такива цени, а когато човек е притиснат от събитията по-добре да го прави в този момент “, уточни дамата.

Мениджърите в компании за недвижими парцели регистрират, че междинната цена на най-предпочитаните жилища – двустайните, в здания ново строителство в столицата, към този момент костват 170 000 евро. А цените порастват поради лимитираното предложение, регистрират от сектора.

„ Предлагането е огромният проблем, защото от 2-3 години то е много лимитирано и това също задържа цените на високи равнища и поддържа растежа по-голям в сравнение с бихме очаквали да бъде “, изясни Полина Стойкова, изп. шеф на компания за недвижими парцели.

Икономисти регистрират, че за растежа в цените принос имат ниските лихви. Последните данни на Българска народна банка регистрират, че междинният лихвен % при жилищните заеми в левове е 2,51%. Ръстът на заплатите през последните години също има принос за повишаването.

„ Динамиката в приходите до някаква степен тласка доста хора да влагат в жилище или да търсят по-големи парцели в огромните градове “, разяснява икономистът Адриан Николов.

През последните години урбанизацията и преместването на популацията към градовете продължава, което също усилва търсенето и тласка цените на горе. Очакванията са, че растежът в цените ще продължи и през тази година, само че ще забави темповете.

Какви жилища се търсят и за какво плащаме най-скъпо – вижте коментара на изпълнителния шеф на организация за недвижими парцели Гергана Тенекеджиева и на секретаря на Съвета за стопански разбори доцент Пламен Ненов.

 

Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР