СКАНДАЛ: Жена от Перник осъди България за хиляди евро, след като държавата години наред безучастно гледаше как нелегални миньори копаят под основите на дома ѝ и го превръщат в развалина
България е наказана да заплати 25 хиляди евро обезщетение на Елка Атанасова, тъй като не е подхванала навременни и ефикасни дейности против противозаконния въгледобив под дома ѝ в пернишкия квартал „ Рудничар “. Решението на Европейския съд по правата на индивида (ЕСПЧ) е взето във вторник, откакто българските институции и съдилища не осигуриха ефикасна отбрана против продължителния риск за жилището на фамилията ѝ.
Делото беше заведено от Елка Атанасова с поддръжката на Екологично съдружие „ За Земята “, „ Грийнпийс – България “ и правозащитната организация Client Earth.
Решението на съда в Страсбург удостоверява, че страната е длъжна да пази благосъстоятелност на жителите с действителни и съответни дейности – нещо, което не е сторила.
„ Институциите са били добре осведомени с противозаконния въгледобив и риска за жителите години наред, само че вместо да подхващат дейности, всяка е указвала на другата на направи това. Съдът в Страсбург ни споделя, че това „ прекачване на топката “ сред институциите нарушава правата на жителите и интернационалните отговорности на страната ни “, разяснява Регина Стоилова, един от юристите по делото.
Присъденото на Атанасова обезщетение е 20 000 евро за имуществени вреди и 5000 евро за морални.
Случаят е от 2010 година, когато под къщата на фамилията стартират противозаконни изкопни действия. В продължение на години майката на Елка подава сигнали до общината, полицията, прокуратурата и Министерството на енергетиката. Всичко е в детайли документирано, с входящи номера, дати и описания на риска, общо 76 страници с детайлно изложение на ударите на кирките и мъжките гласове, които се чуват в дома на Елка, както и страха от среща с противозаконните копачи или от сриване на къщата. Полицейските инспекции и няколкото оскъдни санкции, наложени през годините, не стопират копачите.
През 2013 година в региона на „ Рудничар “ стартират да се задействат свлачища. Отварят се дупки с диаметър от 1-1.5 метра и пукнатини в земята от няколко метра. Едно от свлачищата от 2015 година съществено поврежда основите на къщата на Елка, стените се напукват, а парцелът е разгласен за рисков. Още през 2013 година рискът от сриване, животът в непрекъснато безпокойствие и неналичието на съответна реакция от институциите принуждават Атанасова да напусне дома си и да стартира живота си изначало другаде. След неглижирането на случая от общинските институции и съд, тя се облъща към Европейския съд по правата на индивида.
„ Това решение е явен сигнал, че страната не може да абдикира от отговорностите си, когато жителите ѝ са изправени пред действителна и продължителна заплаха. Незаконният въгледобив в урбанизирана територия не е частен проблем – той е въпрос на господство на правото “, разяснява Радостина Славкова от „ За Земята “, представена в известието за правосъдното решение.
С него се основава значим казус за случаи, свързани с екологичен риск, индустриална занемареност и институционално безучастие. То задължава българската страна освен да изплати заслужено обезщетение, само че и да подсигурява, че сходни нарушавания няма да се повтарят.
„ Казусът е индикативен за ролята на гражданските организации в отстояването правата на хората. Две български организации и една интернационална работят над 10 години за решението на Съда по правата на индивида, което присъжда обезщетение за претърпените вреди, само че по-важното — удостоверява задължението на институциите да подхващат съответни дейности, когато правата на жителите са под риск “, разяснява Регина Стоилова.




