У нас 29% от програмистите са дами при средно 19% в ЕС
България е преди всичко в Европейския съюз по най-голям дял дами експерти в Иформационните и информационни технологии. Това сочи Европейският отчет за положението на цифровото десетилетие за 2023 година
У нас дамите в бранша са 28,9% по отношение на междинното европейско равнище от 18,9 на 100.
В същото време общият дял на експертите в бранша в България е най-нисък - 3,8% от приблизително 4,6 на 100 в Европейския съюз.
Тревожни са данните за цифровите умения измежду българското население. Само към една трета от хората на възраст сред 16 и 74 години имат съществени умения, нужни за работа с компютър. А едвам 8% от хората в страната могат повече от това.
32-годишната Снежана Илиева и екипът ѝ събират и синтезират данни, които се употребяват за основаването на разнообразни модели изкуствен интелект. Такъв, който служи на компании, на крайния клиент в банката или магазина и даже подобен, който сортира за нас кои филми да гледаме в стрийминг платформите.
„ Представете си го като една комплицирана математическа калкулация, която съумява по някакъв метод или да предскаже нещо, или да класифицира нещо. Тоест –може да ѝ бъдат дадена разнообразни задания. Както в телефона имаме – систематизиране на лица и можем да забележим всички фотоси, да вземем за пример с нашето лице или с наши близки “, споделя Снежана Илиева.
В момента екипът работи върху модел на изкуствен интелект, който може да предскаже в точния момент застрашаващото положение при бременните дами - прееклампсия.
„ Разглежда първо аномални случаи - т.е. хора, които по някакъв метод имат аномалии в биомаркерите. Помага на лекуващия доктор много бързо да разпознава аномалии в началния етап на бременност. Има извънредно доста полемики сега, че изкуствения разсъдък напълно ще размени редица специалисти. В множеството случаи аз го виждам като един другар “, изясни Снежана пред БТВ.
В петък дами водачи в софтуерния бранш от целия свят ще обменят опит и познания на форума She Leads Teh, проведен от Асоциацията за одит и надзор на осведомителните системи. Сред акцентите на събитието са и поставената пред страните членки цел - да преминат към урпавление в цифровата среда.
Европейската цел е до 2030 година броят на експертите в иформационните и информационни технологии да доближи 20 милиона.