България е на дъното в Европейския съюз по жени, заети

...
България е на дъното в Европейския съюз по жени, заети
Коментари Харесай

Пропастта между работещите мъже и жени в ЕС се свива

България е на дъното в Европейския съюз по дами, заети почасово, демонстрира статистика на европейската статистическа работа Евростат за 2018 година

През 2018 година една трета от работещите дами на възраст 20-64 година в Европейски Съюз (30%) са били на почасова работа, като те са близо четири пъти повече от мъжете с почасова претовареност (8%)Най-висок е делът им в Нидерландия - там 74 на 100 от работещите дами не са на цялостен работен ден, а най-нисък е в България - едвам 2%.

 Пропастта сред работещите мъже и дами в Европейски Съюз се свива (инфографика)
© Евростат

През 2018 година заетостта измежду дамите в Европейския съюз е 67%, с един процентен пункт по-висока спрямо миналата година и с 5 процентни пункта по-висока спрямо 2008 година Заетостта измежду дамите остава с 12 процентни пункта по-ниска, в сравнение с тази при мъжете. Евростат отбелязва, че пропастта сред другите полове се свива, като през 2008 година разликата сред заетите мъже и дами е била 15%.

От страните членки на Европейски Съюз най-високо равнище на претовареност на дамите има Швеция - 80%, до момента в който Гърция е в дъното с 49%. България е с равнище от 68%, покрай междинното за Европейски Съюз.

 Пропастта сред работещите мъже и дами в Европейски Съюз се свива (инфографика)
© Евростат

Евростат извежда и данни за безработицата при дамите през 2019 година Средно за Европейски Съюз тя е 7.1%, по висока в сравнение с при мъжете (6.4%). Нивата на безработица варират за обособените страни, като най-високото е в Испания (16%), а най-ниско - в Чехия (2.4%).
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР