България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата

...
България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата
Коментари Харесай

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при приблизително малко над 36 часа за съюза. Това демонстрират най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този индикатор са единствено Гърция с съвсем 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа седмично.

Според синдикалистите една от главните аргументи за продължителността на работната седмица у нас се дължи на ниските приходи.

Според Величка Микова, народен секретар на КНСБ и експерт по трудово право, евентуално статистиката се дължи на това, че в България много хора работят над законоустановеното работно време от 8 часа на ден или 40 часа седмично, тъй като се постанова да компенсират ниските си приходи с спомагателни часове труд.

" Търсим в ниските хонорари една от сериозните аргументи за по-продължителната работна седмица ".

Моделът на 4-дневната работна седмица към този момент се тества в Испания, Белгия, Германия, уточни Микова. Тя посочи обаче, че това не е единствено опит:

" Тя стои зад стопански подкрепени дейности от страна на страната. Навсякъде в тези страни 4-дневната работна седмица е открита по силата на финансиране, минало през Плановете за възобновяване и резистентност на обособените страни ".

По думите ѝ в България този модел се разисква, само че към момента обществените сътрудници не са седнали съществено на масата за договаряния, с цел да се види дали можем да съкратим работната седмица и часове, само че да запазим всички права на работещите.

Продължава практиката за наемане на служащи на 4-часов работен ден, само че в действителност да работят по 8 и даже повече часа, означи Микова в предаването " Преди всички ".

" Успяхме да намерим салдото за хората, работещи от разстояние, и да се даде по-добра и по-актуална нормативна уредба, която да разрешава работещите от разстояние да могат да имат повече от едно място на работа, т.е. едно лице, работещи от разстояние, може да е назначено да работи от София, само че може да си промени мястото на работа и да проработи от Варна. Не се смята за изменение на трудовото му правно отношение, в случай че това се случва в границите на 30 дни в една календарна година. Лицето може свободно да се придвижва да работи от вилата си, от вкъщи си и така нататък ", разяснява тя.  

По думите ѝ в България за първи път се контролира правото на изключване:

" Всеки служащ и чиновник може да не дава отговор на инициирана връзка от страна на работодателя във времето, което му е отредено за междудневна и междуседмична отмора. Нито един шеф няма право да го безпокои в същото време. Ако служащият откаже да отговори на повикване, мейл или известие след постоянното си работно време или в почивни дни, не биха могли да бъдат глобени от работодателя ".

Предстои основаването на нов Закон за поощряване на заетостта, сподели още Величка Микова. 
Източник: 18min.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР