България е една от държавите с най-голямо увеличение на средствата

...
България е една от държавите с най-голямо увеличение на средствата
Коментари Харесай

Стартовите заплати на българските учители вече са по-високи от тези в Полша, Словакия и Латвия

България е една от страните с най-голямо нарастване на средствата за обучение, както и на заплатите на учителите през последните години. Между 2015 и 2021 година делът от брутния вътрешен артикул, който България отделя за обучение, се е нараснал от 3% на 3,5%. Това демонстрират данните от световното изследване на Организацията за икономическо съдействие и развиване " Поглед върху образованието 2024 ", които бяха показани през днешния ден.
 
Показателно е, че стартовите заплати на българските учители към този момент са по-високи от тези в Полша, Словакия и Латвия, а покрай нас е Чехия, означи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. Според изследването обаче остава огромен делът на преподавателите на възраст над 50 години (48%), което е едно от провокациите както пред нашата просветителна система, по този начин и пред другите страни от Организацията за икономическо сътрудничество и раз.
 
В същото време обаче България е и една от страните, в които има най-голямо нарастване на каузи на младите учители под 30-годишна възраст. Повишението на заплащането е единствено един от факторите за това, уточни министър Цоков. По думите му през последните години се води и целенасочена политика за стимулиране на студентите да избират педагогичен специалности, в това число с освобождението им от семестриални такси.
 
Сред целите на МОН е и увеличение на интереса към естествените науки, за които има максимален дефицит на преподавателски фрагменти. " Само след година, най-много две, във всички над 2200 учебни заведения ще има STEM кабинети. Така в бъдеще ще имаме стимулирани младежи, които ще желаят да се занимават с естествени науки ", уточни проф. Цоков.
 
Друга позитивна наклонност в изследването е увеличението на хората в България, които приключват приблизително обучение. Делът на хората във възрастова група 25-34 години, които нямат приключено гимназиално обучение, е намалял с 3% в интервала сред 2016 година и 2023 година През 2023 година той е 14% - колкото е и междинният за Организацията за икономическо сътрудничество и раз.
 
Това е от значимо значение за последващата реализация на пазара на труда. Според проучването хората с по-ниско от приблизително обучение по-трудно намират реализация на пазара на труда във всички срани. В България тази взаимозависимост е още по-силно изразена.
 
По-малко от половината (47%) от хората на възраст 25-34 години без приключено приблизително обучение са заети на пазара на труда. Средно в Организацията за икономическо сътрудничество и раз техният дял е приблизително 61%. България е и една от страните с най-нисък дял на възрастните, които минават спомагателни курсове и квалификации откакто към този момент са приключили.
 
Проучването регистрира и мощното въздействие на фамилната среда за образованието на децата. 80% от хората на възраст 25-64 години в България, които имат най-малко един родител с висше обучение, също са придобили висше обучение. В страните от Организацията за икономическо сътрудничество и раз този дял е приблизително 72%. В същото време единствено 5% от 25-64-годишните с родители без приблизително обучение са придобили висше обучение (при приблизително за Организацията за икономическо сътрудничество и раз 19%).
 
Източник: zonanews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР