България да се включи в съвместно учение на НАТО с

...
България да се включи в съвместно учение на НАТО с
Коментари Харесай

Стефан Янев: България може да се включи с батальон от 1000 души в учение на НАТО

България да се включи в взаимно обучение на НАТО с един батальон от не повече от 1000 души. Това ще предложи на държавното управление министърът на защитата Стефан Янев, заяви самият той в сряда заран по Българска национална телевизия.

По думите му позицията на България във връзка напрежението сред НАТО и Русия би трябвало да пази националния интерес с цялостното схващане на обстановката и на стадия на развиване на българската войска.

" Тя би трябвало да е съобразена с целия пакет от дипломатически старания, както и с опцията да се укрепят военните сили на България ", сподели Янев.

След съвещанието на съвета по сигурността през вчерашния ден министър председателят Кирил Петков разпореди на министъра на защитата да внесе на днешното съвещание на кабинета план за утвърждение на национална позиция и ограничения за подсилване на системата на сигурност на България, боеспособността на българската войска и техническото ѝ застраховане.

Според Янев във връзка с рецесията сред Русия и Украйна дипломацията не е завършила, тя има своето място и всички старания, в това число и на военните, са ориентирани къв това да се избегне спорът.

По мотив присъединяване на изтребители от Испания и Нидерландия в защитата на въздушното ни пространство министърът на защитата посочи, че това е част от по този начин наречения взаимен еър полисинг. Това не е първият път, когато тази процедура се ползва в България, към този момент сме получавали сходна помощ от Италия и Съединени американски щати.

Янев не разяснява информациите, съгласно които България не била съгласна да разположи американски бойци на територията си, само че била подготвена да одобри френски.

" Ако се водят сходни диалози, те биха били на военно-техническо равнище. На политическо равнище сходно нещо не е обсъждано ", сподели той.

През март или април министерството на защитата чака от Съединени американски щати оферта за нови 8 изтребителя. Дали те ще бъдат закупени на по-ниска или на по-висока цена по отношение на първата група американски изтребители зависи от съответния пакет, който бъде контрактуван, добави Янев.

България редовно не извършва задължения по общата защита на НАТО, които е поемала през годините и в този момент следва разбор по какъв начин да бъде прекъсната тази процедура, сподели още той.

Стефан Янев ще предложи многогодишна капиталова стратегия за рационализация на Българската войска, тъй като едногодишната рамка на бюджета не работи при закупуването на ново въоръжение, добави той.

Приоритет за тази година остава модернизацията на сухопътните войски, посочи още той. Предвижда се нарастване на заплатите на военнослужещите, само че към момента не е ясно с какъв брой.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР