Българите като преки наследници на делото на светите братя Кирил

...
Българите като преки наследници на делото на светите братя Кирил
Коментари Харесай

Президентът Радев в Краков: Като пряк наследник на делото на светите братя Кирил и Методий България носи дълг да съхранява и развива тяхното културно наследство

„ Българите като директни наследници на делото на светите братя Кирил и Методий, провъзгласени от папа Йоан Павел II за съпокровители на Европа, сме длъжни да пазим и развиваме това завещание. Ценим високо, че в тази благородна задача сме дружно с Полша. “

Това сподели президентът Румен Радев при откриването в Ягелонската библиотека в полския град Краков на изложбата „ Истории от глаголически времена “ . Отбелязвайки дълбоките исторически и културни връзки сред България и Полша, президентът благодари за приноса на полските откриватели за популяризирането на ролята на България за образуването на славянската просвета и международното културно завещание.

Експозицията е направена от екип на доцент доктор Явор Милтенов от Института за български език на Българска академия на науките и показва едва познати обстоятелства за най-старата писменост на славяните и ролята на България за съхраняването й . За пръв път се демонстрират и скъпи истински ръкописи на глаголица и кирилица, които се намират в Ягелонската библиотека. В откриването на изложбата в библиотеката на най-стария полски университет – Ягелонския, участваха шефът й проф. Ремигуиш Сапа и ректорът на висшето учебно заведение проф. Пьотр Йеденак. Откриването събра в Ягелонската библиотека студенти по българистика, представители на българската общественост, учени от Института по славянски филологии към Ягелонския университет.

„ Благодарение на своето документално слово преди повече от хилядолетие България пое по пътя на духовността и се утвърди като един от културните центрове на Европа “ , съобщи Румен Радев в приветствието си.

Държавният глава уточни, че тази година се отбелязва 1161-годишнината от основаването на глаголицата , която дружно с кирилицата, е надълбоко вписана в културното развиване и нематериалност на българския народ и страна и има неоспорим принос към развиването на славянското културно пространство. Ние носим дълг да продължим да развиваме това благосъстояние, сподели президентът, като открои ролята и на студентите по българистика в Краков. По думите на президента, задълбочаването на икономическите контакти сред България и Полша ще способства и за увеличение на интереса на младежите от двете страни към културата на техните страни.

„ Тази галерия дава опция да покажем какъв брой значимо е мястото на България като страна, в която са били основани извънредно скъпи монументи на културата и писмеността “ , съобщи от своя страна шефът на Ягелонската библиотека проф. Ремигуиш Сапа.

Ректорът Пьотр Йеденак означи по време на откриването на изложбата , че в Ягелонския университет славистиката е на към 200 години, а българистиката на към 100 година, а като обособена просвета и компетентност се преподава от 80 години.

По време на среща на българския президент с управлението на университета и на библиотеката, която се състоя преди откриването, беше разискван интензивният теоретичен продан сред България и Полша , както и вероятностите за развиването на бъдещи партньорства.

По-рано денем президентът Румен Радев удостои с почетен знак на президента почетния консул на България в Краков Виеслав Новак за неговата поддръжка за разпространяване на българския език и просвета и цялостния му принос за развиване на двустранните връзки. Сред самодейностите, подкрепени от почетния консул, е разкриването на клона на българското неделно учебно заведение „ Дора Габе “ в Краков. Предоставеното безплатно от Виеслав Новак помещение за учебното заведение е и главно място за срещи на българската диаспора в цялата област. Като почетен консул на България Новак осъществя редица действия за разпространение на българския език и просвета в Полша, както и за поощряване на двустранното икономическо съдействие сред България и Полша.

Виеслав Новак беше хазаин на среща, която президентът Радев организира с почетните консули на България в Полша. В хода на диалога бяха разисквани вероятностите за взаимни действия сред Полша и България . Освен почетният консул в Краков, участваха и почетните консули Витолд Карчевски (със седалище в град Бялисток), Януш Затон (със седалище в Катовице) и Ян Стравински (със седалище в град Гданск). Президентът Румен Радев оцени високо ангажираността и отдадеността на почетните ни консули в Полша, чиято активност има значим принос за осъществяване на планове в региона на стопанската система, образованието, културата, туризма, районното съдействие, както и за цялостното развиване на двустранните връзки сред България и Полша.

Русия печели позиции в Украйна, само че на висока цена

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР