Българинът Александър Везенков и съотборниците му от Олимпиакос загубиха от

...

Везенков и Олимпиакос загубиха от Анадолу Ефес и ще играят за третото място в баскетболната Евролига

Българинът Александър Везенков и съотборниците му от Олимпиакос изгубиха от Анадолу Ефес (Турция) със 74:77 (21:18, 22:24, 20:24, 11:11) в първия полуфинал на Евролигата по баскетбол за мъже и ще играят за третото място на Финалната четворка в сръбската столица Белград. Вторият полуфинал е сред испанските Барселона и Реал Мадрид по-късно през днешния ден. Гръцкият отбор ще играе със изгубилия, а Анадолу Ефес ще пази купата си от предишния сезон против спечелилия в събота, 21 май

Александър Везенков бе титуляр и приключи с 5 точки, 8 битки и 3 асистенции за 35 минути на терена. Националът постави доста старания в отбрана, само че нямаше ден при стрелбата от тройката.

Въпреки голямото голям брой от гръцки ентусиасти, който значително бяха изпълнили 20-хилядната "Щарк Арена ", Анадолу Ефес удържа стремежа на Олимпиакос в минутите, когато гръцкият отбор се откъсваше в резултата, бе по-ефективен и резервира успокоение в решителните моменти. Сърбинът Василие Мицич донесе успеха за своя клуб на родна земя в Белград с основна пукотевица за три точки.

Баскетболистите на Олимпиакос започнаха устойчиво и със серия от 8:0 поведоха с 12:5 в средата на първата четвърт. Анадолу Ефес последователно понижи и дръпна с 18:14 след три следващи тройки и панер на Василие Мицич минута преди края на интервала. С точна пукотевица от отдалеченост и два наказателни удара на Костас Папаниколау Олимпиакос отново излезе напред с 21:18 след 10 минути игра. Двубоят продължи с сходен сюжет до почивката. Гръцкият отбор се откъсна със 7 точки при 39:32 четири минути преди финала на втората част. Анадолу Ефес обърна за малко до 42:41 преди американецът Шакил МакКисик да осъществя за 43:42 за Олимпиакос на почивката.

Анадолу Ефес стоеше по-добре при започване на второто полувреме и изигра по-силна трета част. Турският отбор поведе с 51:45 след три минути игра, а малко по-късно усили разликата до 11 точки при 59:48. С тройка на Александър Везенков Олимпиакос понижи за 56:62 при оставащи две минути и половина от третата четвърт. Гръцкият гранд стопи пасива си до 3 точки преди последните 10 минути – 63:66 след нов панер на Везенков и тройка на Тайлър Дорси.

Шампионът от 2021 година задържа водачеството след подновяването на играта, само че Олимпиакос се приближи на точка от съперника откакто МакКисик направи резултата 69:70. Баскетболистите на Олимпиакос имаха късмет да изравнят или поведат, само че след техни пропуски, при оставащи три минути до финала Анадолу Ефес към момента имаше задатък от 3 точки - 73:70. Съставът от Пирея не съумя да означи панер към 4 минути в заключителните моменти, само че изравни за 74:74 единствено 19,5 секунди преди края на мача. С решителна тройка Мицич донесе триумфа на Анадолу Ефес за 77:74.

Най-резултатен за спечелилите беше Шейн Ларкин с 21 точки и 7 асистенции, а за Олимпиакос с 12 точки приключи Шакил МакКисик.