Азербайджан от години опитва да стане влиятелен износител на природен

...
Азербайджан от години опитва да стане влиятелен износител на природен
Коментари Харесай

Може ли Азербайджан да помогне на Европа да се откаже от руския газ

Азербайджан от години пробва да стане авторитетен експортьор на природен газ. Енергийната рецесия, до която докара съветската инвазия в Украйна, принуди страни като България да усилят търсенето на азерски газ. Не е ясно обаче доколко той може да понижи зависимостта от съветския в цяла Европа.

Освен ракети и бомби в Украйна, Русия употребява още едно оръжие, ориентирано към останалата част от Европа. Става дума за силата – по-малко смъртоносна, само че също по този начин заплашителна.

На фона на интернационалното отвращение от непредизвиканата експанзия, Москва се оказва изправена пред от ден на ден наказания. Докато доставя обаче близо 40 % от газа на Европейския съюз, Русия може да отвръща на удара.

В края на март съветският президент Владимир Путин сподели, че "неприятелските " страни ще би трябвало да заплащат за сходни доставки в рубли. Месец по-късно, на 26 април съветската държавна енергийна компания "Газпром " заяви, че е спряла доставките на газ за Полша и България и няма да ги започва още веднъж, до момента в който заплащанията не бъдат осъществени в съветската валута. Това провокира неодобрение в.

Полша, която внася към 45 % от своя природен газ от Русия, твърди, че може да се оправи при затворени съветски кранове. Но България, която внася към 73 % от своя газ от Русия, уточни, че ще има проблеми.

В изявление за френския ежедневник Le Monde, оповестено на 28 април, българският министър председател Кирил Петков сподели от кое място страната му се надява да получи част от изчезналия газ - Азербайджан.

„ Много съответно се надяваме на помощ за допустимо най-бързо приемане на азербайджански газ “, сподели Петков.
Петков сподели, че България договаря за спомагателни количества газ от Азербайджан.
По време на чуване в Народното събрание предходната седмица Петков сподели, че България договаря за спомагателни количества газ от Азербайджан, които да получи още преди предстоящото на 30 юни довеждане докрай на газовата връзка с Гърция.

"В момента приказваме с азерската страна, с цел да договорим опцията да не чакаме до 30-и юни, а да получим газа още през началото на юни, дори може би края на май ".

Властите в Азербайджан не са коментирали изявленията на Петков публично. В момента Баку доставя на България до 300 милиона кубически метра газ годишно, което към една десета от потребностите на страната.
Какво може Азербайджан
В продължение на близо две десетилетия Азербайджан поставя старания, с цел да се трансформира в забележителен експортьор на газ за Европа. Кулминацията на този развой е в края на 2020 година, когато е пуснат в употреба Трансадриатическият газопровод (TAP) , пренасящ азербайджански газ през Гърция и Албания и през Адриатическо море до Италия.

TAP е последният сектор от 3500-километровия "Южен газов кулоар ", който придвижва газ от азербайджанското гигантско находище Шах Дениз II в Каспийско море.

Южният газов кулоар е издигнат, с цел да диверсифицира доставките на природен газ в Европейския съюз (ЕС) и да понижи броя на страните от Европейски Съюз, които имат един източник на доставки.

През 2021 година Европейски Съюз внесе общо 155 милиарда кубически метра природен газ от Русия, най-големият експортьор на газ в света. За съпоставяне потвърдените ресурси от природен газ в Азербайджан се правят оценка на към 2 трилиона кубически метра през януари 2021 година Повечето от тях се намират точно в находището Шах Дениз.

Този азерски газ може да помогне на страните от Европейски Съюз да се откажат от съветския газ. Обемите му обаче не са задоволителни, с цел да го заместят изцяло.

„ Тръбопроводът TAP, който придвижва азербайджански газ към Европа, и другите старания на Европейски Съюз за понижаване на зависимостта от вноса на съветски газ постоянно са били за диверсификация, а не за цялостно унищожаване и подмяна на съветските доставки “, споделя Алиса де Карбонел , заместител програмен шеф за Европа и Централна Азия в Международната спешна група (ICG).

„ Идеята е различните енергийни източници – колкото и дребен дял да са от общия импорт – да подсигуряват, че "Газпром " не може да владее монополно даден пазар “, разяснява по имейла за Радио Свободна Европа Де Карбонел.
Връзката Гърция-България
За да употребява повече азербайджански газ, България разчита на завършването на газовия (IGB), който би трябвало да свърже газопроводните мрежи на двете страни.

Чрез него Азербайджан за първи път ще стартира да доставя 1 милиарда куб. м газ годишно за България. Това се чака да стане след средата на годината.

"Най-оптимистичната прогноза е, че строителството ще бъде приключено до юли тази година. След това би трябвало да се извършат проби и други процедури. За да помогне на България, азербайджанският газ може да бъде изпратен незабавно след привършване на тестванията и нужната документи. Това ще помогне на България да се оправи с газовата рецесия, основана от Русия до известна степен ", споделя пред Радио Свободна Европа Мартин Владимиров , откривател по енергийни въпроси в Центъра за проучване на демокрацията в София.

Връзката на тръбопровода минава от гръцкия град Комотини до град Стара Загора в централна България. Проектът, оценен на към 240 милиона евро, се финансира от участващите страни и Европейски Съюз.

IGB ще предложи и други благоприятни условия с изключение на доставката на азербайджански газ. По думите на Кирил Петков България може да взема газ от Румъния и да го изпраща до Турция, както и назад, с вярата, че Букурещ и София могат да понижат натиска на Русия върху газовия пазар.
Енергийните връзки сред Европейски Съюз и Баку
Още преди съветските сили да стартират пълномащабната си инвазия в Украйна на 24 февруари, Брюксел и Баку обсъждаха усилване на доставките на азербайджански газ за Европейски Съюз на фона на възходящото напрежение.

„ Искаме размерът на газ, изнасян от Азербайджан за Европа, да доближи 10 милиарда кубически метра “, сподели еврокомисарят по енергетика Кадри Симсън на конференция след диалози с президента Илхам Алиев в Баку на 4 февруари.

Такова нарастване е значимо "на фона на дефицита и възходящите цени на енергийния пазар ", добави Симсън.

Алиев сподели, че Азербайджан е изнесъл 19 милиарда куб. м. газ през 2021 година Това включва 8,5 милиарда куб. м. за Турция и 7 милиарда куб. м. за Италия. Освен това изнася по-малки количества газ за Грузия, Гърция и България.

Азербайджанският министър на енергетиката Парвиз Шахбазов сподели през март, че страната разполага с 2,6 трилиона кубически метра ресурси от природен газ, което съгласно него е „ задоволително за нейните съседи и европейски страни “.

„ Разширяването на плана „ Южен газов кулоар “ несъмнено ще стартира и в тази посока започнахме разговор с европейските страни, със страните от Западните Балкани и други източноевропейски страни “, добави Шахбазов.

Азербайджан е изнесъл 2,6 милиарда куб. м природен газ за Европа през първото тримесечие на 2022 година и се чака да усили доставките на газ за Европа с 30 % до края на годината.

Дори при нараствания експорт от Азербайджан обаче нуждата на Европейския съюз от газ няма да изчезне изцяло. Също по този начин не е ясно дали Азербайджан може да извърши по-високите си експортни цели, споделя Де Карбонел.

„ Производството в Азербайджан понижава през последните години и ще отнеме време, с цел да се промени това. Така че когато TAP споделя, че може да удвои потенциала си до 20 милиарда кубически метра годишно след няколко години, остава отворен въпросът с какъв газ ще се запълни той ", споделя тя.
 Руският газ за България: нито на ниска цена, нито без конкуренция  please wait The code has been copied to your clipboard. The URL has been copied to your clipboard
No media source currently available
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР