Аз не изключвам Хизбула да търси кой е посредник, но

...
Аз не изключвам Хизбула да търси кой е посредник, но
Коментари Харесай

Йордан Божилов: Лепването на етикета, че България има участие в създаването на пейджърите за Хизбула, е риск за националната сигурност

Аз не изключвам " Хизбула " да търси кой е медиатор, само че самото лепване на етикета, че България има присъединяване, е риск за националната ни сигурност.

Това сподели някогашният зам.-министър на защитата и специалист по национална сигурност Йордан Божилов пред bTV. Коментарът му е по отношение на изказванието на Унгария, че сдружение, което е основано в София е закупило и продало избухналите пейджъри в Ливан на бойци от " Хизбула "

Унгарците доста бързо се пробваха да отхвърлен фокуса от себе си и да го трансферират на някой различен. Много бързо нашите служби и представител на държавното управление трябваше да заявят, че България не се занимава с такива неща и не поддържа, акцентира Божилов.

Знам, че европейски компании не създават, а са в кръга на доставките, с цел да се лепне етикетът " Произведено в Европейски Съюз ". Нашата реакция трябваше да е същата твърда и безапелационна. Съжалявам, че политици дори позволяват, че това може да е допустимо, сподели той.

Вече се колебая, че за този случай (с падналия на " Граф Игнатиево " аероплан - б.р.) може да се приказва без яд и користолюбие, тъй като доста се натрупа. Има проблем, предходната година е имало 33 случая, от които 5 тежки. В съпоставяне с 2022 година са се нараснали със 7. Ясно е, че проблемите са тежки и ние би трябвало да ги решаваме. Предстои да приемем нови самолети, нова система с нови качества и ние би трябвало да си създадем изводите, с цел да не повтаряме тези неточности с новата техника, сподели той.

Ние доста ясно би трябвало да имаме визия, че този самолети, макар че ненапълно е подобен с МиГ-29, той е доста по-модерен. Ще може да поразява цели на над 100 км, летците ще виждат от нашето летище до Русия и други Самолетите ще дойдат при започване на 2025 година, първите, до края на годината ще имаме 8, подсети Божилов.

Въпросът е в случай че продължим да даваме средства прекомерно дълго за МиГ-29, ще лишим нашите водачи от благоприятни условия да навлязат на новия аероплан. Със сигурност ще има интервал, в който ще летят дружно, само че той не би трябвало да е прекомерно дълъг. Максимално бързо би трябвало да вдигнем равнището на водачите и наземния състав, сподели още той.
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР