Главчев се самозабрави и тръгна по ръба на закона да изпълнява обещанията на Пеевски към избирателите му
Автор: Таня Петрова, segabg.com
Служебният министър председател Димитър Главчев очевидно е не запомнил от кое място идва и позволява ръководеното от него държавно управление да постанова скандални управнически практики в региона на финансите. Недопустимо е ръководител на Сметната палата да разрешава изпълнителната власт да върви по ръба на два основни бюджетни закона и да дава обещание десетки милиони на определени неизвестно по какъв начин общини. Главчев се опита да омаловажи абсурда, като изясни, че това не са действително дадени пари. Това оправдание обаче единствено повдига нови въпроси. Какво гласоподава Министерски съвет и за какво то върви по ръба на закона?
Протоколни решения оттатък формата и нормата
Две протоколни решения на Министерски съвет от 6 и 13 ноември провокираха гръмък политически скандал. С първото държавното управление утвърди нужда от финансиране на планове на 6 общини на обща стойност 46.6 млн. лева, а с второто - планове на още 19 общини за 39 млн. лева От ПП-ДБ извадиха решенията и упрекнаха кабинета, че финансира изборно общини на кметове на ДПС-Ново начало и ГЕРБ отвън утвърдената от Народното събрание капиталова стратегия за общински планове. На този укор Главчев отговори, че парите не са отпуснати, а единствено обещани и дали ще ги има ще се реши с бюджет 2025, а измежду общините има и такива, ръководени от кметове и на други партии. В този отговор и в самите протоколни решения обаче няма нищо успокоително.
Главчев няма по какъв начин да не знае по какъв начин се залагат разноски за последваща бюджетна година от страна на държавното управление. Това в никакъв случай не е ставало с протоколни решения на кабинета, а с внасяне на план за Закона за държавен бюджет. Ако ще внася такова предложение, няма никаква причина кабинетът да приема протоколно решения с хвърчащи обещания. Ако не счита да внася, картината става напълно неуместна.
Самите протоколи са доста странни. В тях се цитират импортирани планове на решения да „ одобрение на финансиране “. В същото време в самото протоколно решение формулировката е изменена и гласи „ Одобрява нуждата от финансиране “. Какво тъкмо написа в формалните решения няма по какъв начин да разберем, тъй като те не престават да не са оповестени, има оповестени единствено протоколи за взетите решения. Това е извънредно странна процедура, както с право акцентират в тази ситуация от ПП-ДБ.
Много странна е и препратката към законовото съображение в края на въпросните протоколи. В тях се споделя: „ Средствата се възнамеряват по реда на Закона за обществените финанси “. Законът за обществените финанси съдържа 175 члена и сходно бланкетно препращане при изтъкване на законово съображение не прави никаква работа, изключително на фона на обстоятелството, че част от тези законови текстове дават право на Министерски съвет да размества разноски.
С решенията се надвишават лимитите по закона за държавния бюджет
Много забавен факт за посочените в решенията общини е, че при част от тях се надвишават оптималните предели за финансиране през 2024 година на общински планове по утвърдената капиталова стратегия в закона за държавния бюджет. В бюджетния закон бях заложени предели според от категориите на общините – 50 мн. лева за първа категория и нагоре по стълбицата – 30 млн. лева, 15 млн. лева, 10 млн. лева, 6 млн. лева (100 млн. за общините с население над 180 000 души).
Справка в закона и признатите от Министерски съвет решения демонстрира, че при някои локални управи утвърдените от Народното събрание планове към този момент са достигнали този предел. Община Гърмен да вземем за пример е 5-та категория, има право на финансиране за 2024 година в размер на 10 млн. лева, а включените в закона за държавния бюджет планове за нея са на стойност 9,99 млн. лева Сега с решението на Министерски съвет се утвърждава „ нужда “ от финансиране в размер на още 4 млн. лева Така е и с други общини. Община Кърджали е 1 категория и има право през 2024 година на планове на стойност до 50 млн. лева, като към този момент включените в бюджета планове са изчерпали този предел. Сега се утвърждава нужда от още 9.5 млн. лева Същата е картината – на достигнати оптимални предели за 2024 година при общините Белица (4-а категория, дават обещание се в допълнение 1.56 млн. лева ), Черноочене (5-а категория, дават обещание се в допълнение 1.4 млн. лева.), Димово (5-а категория, дават обещание се в допълнение 1.5 млн. лева.), Бобошево (5-а категория, дават обещание се в допълнение 1.3 млн. лева.) и други
Особено внимание в този лист заслужава община Пловдив. По закон тя има право на финансиране до 100 млн. лева, като този предел към този момент е доближат с включени в закона за бюджета за 2024 година планове. Сега на Пловдив се дават обещание спомагателни 36 млн. лева, в това число 20 млн. лева за огромен план за правене на Географска осведомителна система.
Защо му е на Пеевски да дава обещание, без да извършва?
Много е мъчно да приемем, че тези пари са просто обещани без гаранция да бъдат дадени. Защо му е на Пеевски да дава обещание на хора от дребни обитаеми места, които евентуално в действителност се нуждаят от тези планове, пари, в случай че те няма да бъдат предоставени? Това би представлявало чиста проба неистина, а Пеевски може да е прочут с доста грехове, само че не и с предоставяне на напразни обещания на личните си хора. Още повече, че честитките във Facebook за обещаните пари към този момент започнаха. Естествено, в постовете парите не се загатват като обещани, а като дадени.
На този декор и при отчитане на към този момент достигнатите предели поражда подозрение, че кабинетът е търсил метод да надвиши праговете и да утвърди в допълнение финансиране. И законът за държавния бюджет, и този за обществените финанси дават задоволителна еластичност, в това число и при финансовите разноски, част от които е капиталовата стратегия за общините. В закона е планувана опция Министерски съвет да може да утвърждава спомагателни предпочитани обекти, в случай че с това не надвишава общия запас. Няма проблем даже общият предел за всички финансови разноски да се надвиши, в случай че се откри метод да се преструктурират и понижат други настоящи разноски.
Защо се бърза и се дават странни обещания през 2024-а вместо 2025 година?
Съдбата на капиталовата стратегия за общините през бюджетната 2025 година е доста мъглява. Програмата бе структурирана извънредно необичайно – с установяване на предел за финансиране за 2024 година, само че без ясна бюджетна прогноза какви предели за нови разноски следва да има през 2025 и 2026 година – планувано е плановете да са с осъществяване до 2026 година и програмата да е тригодишна. За 2024 година позволените предели бяха за общо 4,5 милиарда лева при общинските планове, само че с разноските за последващи години общата стойност на декларираните все още 3-годишни планове доближава 7 млрд.лв. Вече съвсем никой не помни, че в първичния вид на проектобюджета плануваното финансиране беше до 1 милиарда лева Как ще се финансират тези милиарди на фона на дупка от 18 милиарда лева и потребност от свиването й до 6 милиарда лева – 3% от Брутният вътрешен продукт, в случай че желаеме да влезем в еврозоната, можем единствено да гадаем.
На доктрина съществува опция държавното управление да си помогне, като трансферира за 2025 година „ спестени “, а в действителност неизпълнени вложения от тази година. Плащанията по капиталовата стратегия на общините до края на годината едва ли ще надвиши 1 милиарда лева – декларираните досега разноски в Министерство на регионалното развитие са за 650 млн. лева В същото време в бюджета за 2024 година е комплициран по-висок предел за тези планове и държавното управление може да трансферира неизползвани пари в сметка за прилагане следващата година. Това към този момент бе приложено като метод в края на 2023 година, когато към Министерство на регионалното развитие бяха предплатено отпуснати за планове на общините 1,2 милиарда лева Тази процедура обаче не е добра и актуалният екип неведнъж я разкритикува, че изкривява сметките и осъществяването на консолидираната фискална стратегия.
Причина за бързането може да са и към този момент направени сметки за оповестяване на публични поръчки. Пловдив тук е доста индикативен – публичните поръчки за обещания с протоколите на Министерски съвет спомагателен запас към този момент са оповестени, сподели информация в профила на купувача. В текстовете на поръчките се акцентира, че те се афишират без налично финансиране и възможни контракти ще са с отсрочен период на осъществяване, т.е. осъществяването ще стартира след обезпечаване на запас. Явно в общината са много сигурни, че обещаното от Министерски съвет ще се окаже и завещано, тъй като едва ли биха започвали тежки процедури по Закон за обществените поръчки без потребност.
Инфо: segabg.com