България е изправена пред сериозна енергийна криза, възможен е режим на тока
Автор: Обективно
България е изправена пред сериозна енергийна рецесия – още тази зима са вероятни нарушавания на сигурността на доставките на електрическа енергия. За това предизвестяват в декларация до Народното събрание и до медиите специалистите на Българския енергиен и минен конгрес (БЕМФ).
Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се индустриална и ликвидна рецесия. В интервалите на презареждане на реакторите в АЕЦ “Козлодуй “ страната внезапно се трансформира в чист вносител на електрическа енергия (за ноември приблизително над 1200 МW), като това най-силно е изразено в часовете на вечерния връх на ползване – от 17 до 21 ч., когато фото-волтаиците зануляват производството си. Тяхното „ изпразване “ се компенсира главно с импорт на скъпа електрическа енергия главно от Гърция, която задейства цялостния потенциал на нейните газови Топлоелектрическа централа (основно реконструирани въглищни централи със средства по ПВУ).
В продължение на 4-5 часа тези централи подвигат внезапно товар от под 1000 до над 4000 MW и по този начин балансират българската енергийна система. България внася и ток от въглищни Топлоелектрическа централа от Сърбия, Турция и даже от Северна Македония, чиято цена не е обременена с „ екологичната “ добавка за въглеродни квоти. При сегашните борсови цени на природния газ и въглеродните квоти нашите лигнитни Топлоелектрическа централа не могат да се конкурират с гръцките и румънските газови Топлоелектрическа централа.
Процесът на утежняване на икономическото положение на нашите въглищни централи в допълнение се въздейства и от практиката страната да изземва част от облагите им при реализация на продажби над избрани равнища, наречени „ таван на цените “.
Данните от началото на ноември стабилно демонстрират, че българските въглищни централи макар влошаващата се икономическа обстановка и тази есен на 2024 година резервират ролята си на сериозен производител на електрическа енергия в страната (над 40% приблизително за ноември) и макар записания растеж на мощностите на възобновими източници в България, техния принос в енергийния баланс на страната е нищожен – с принос под 10% за енергийния баланс приблизително за ноември 2024г. до момента.
Анализите на енергийните експерти на БЕМФ удостоверяват тревожните прогнози, че през актуалната зима, даже при естествена аварийност на генериращите, преносни и разпределителни оборудванията и при естествен зимен ден се чака недостиг в мощностния баланс от към 600 МВт при лимитираните водни количество в язовирите на енергийните Водноелектрическа централа. По-притеснителна обаче е оценката, че при екстремални зимни температури, даже при естествена аварийност и при обикновено ползване на електрическа енергия този недостиг се покачва до към 1600 МВт.
И в случай че в предходни години тези дефицити е било допустимо да се покриват с спешен импорт от прилежащи енергийни системи, в този момент това ще бъде невероятно, заради обстоятелството, че всички прилежащи страни заявяват също високи енергийни дефицити.
Какви са аргументите и какви незабавни ограничения би трябвало да се подхващат?
Основните аргументи за днешното положение на българската електроенергетика са множеството некомпетентни дейности и бездействия – от неналичието на стратегически проекти за привличане на вложения в енергетиката, допускане на безотговорно създаване на мощности на възобновими източници без компенсиране, пропуснатите шансове за въвеждане на механизма за потенциал и регламентиране на позволена държавна помощ за част от въглищните централи, практическото блокиране на изследванията и строителството на нови Водноелектрическа централа и ПАВЕЦ, цялостно подценяване на приноса на други различни технологии за произвеждане на електрическа енергия с благоприятни условия за контролиране на товара – дребните модулни реактори, геотермалната сила, оползотворяване на твърди битови боклуци и наличните обилни количества горска биомаса във високоефективни нискоемисионни технологии, показват от БЕМФ.
Страната пропусна и опцията да модифицира част от въглищните блокове в газови, което Гърция направи и в този момент е главен вносител на електрическа енергия за контролиране на вечерния връх в товара на системата.
От БЕМФ оферират незабавни и средносрочни ограничения за стабилизация на българската електроенергетика:
1) С решение на Министерски съвет в мощностния и енергиен баланс на страната да се включат мощностите на Топлоелектрическа централа „ Контур глобал “, като се контракти с Европейска комисия приложение на краткотраен механизъм за потенциал в спешни режими;
2) Да се възстановят и поддържат въглищните запаси на всички въглищни централи без изключение;
3) Ръководствата на АЕЦ „ Козлодуй “ и Топлоелектрическа централа „ Марица Изток-2 “ в незабавен порядък да потвърдят с отчети пред МЕ датите 24.11.2024 за АЕЦ „ Козлодуй “ и 30.11.2024 като крайни дати за включване на ТГ10 в АЕЦ и ТГ8 в МИ2 в паралел с електроенергийната система след сполучливо и в период довеждане докрай на плановите им годишни поправки. В случай, че съществува възможност периодите за включване да не бъдат спазени да се рапортуват подхванатите ограничения за превъзмогване на закъснения.
4) Да се разработят и одобряват от Министерския съвет стратегия и ограничения за икономическа стабилизация и капитализация на българските енергийни сдружения, като за задачата се преоцени обективно прага на цената на електрическата енергия от 180 лв/Мвтч за компенсиране на индустрията;
5) Да се възвърне работата на Обществения съвет към министъра на енергетиката според условията на чл.7а на Закона за енергетиката;
6) В средносрочен проект:
А) Да се упорства пред Европейска комисия и ENTSO-E за осъществяване с най-голям приоритет на плановете за повишение свързаността на електроенергийните системи на Западна Европа с тези на Източна Европа и „ отпушване “ на обменните потоци електрическа енергия сред двата района.
Б) Ръководството на НЕК да изготви и обезпечи осъществяването на нов с по къси периоди и обезпечено финансиране график за довеждане докрай рехабилитацията на ПАВЕЦ „ Чаира “. Да се изготви и показа пред МЕ отчет за хода на обезпечаване на финансиране за построяването на водния изравнител „ Яденица-2 “.
В) Да се разработят и одобряват от Министерски съвет по силата на чл.4, ал.2, т.5 от ЗЕ средносрочни капиталови стратегии за оповестяване на търгове за създаване на нови генериращи мощности с благоприятни условия за присъединяване в контролиране на товара и честотата на енергийната мрежа; Българският енергиен минен конгрес показва подготвеност да провежда в действен порядък и в най-кратки периоди професионално разискване на комплицираната обстановка с необятен кръг експерти на който да се обсъдят препоръчаните решения и да бъдат набелязани управнически решения. Политическата рецесия в която се намираме не трябва да прераства в енергийна рецесия, предизвестяват енергийните специалисти.
Инфо: obektivno.bg