Австралия и Китай започват първия си диалог на високо ниво от три години в знак на леко размразяване на отношенията между страни, които се сблъскаха по въпросите на човешките права, COVID-19 и търговията
От HUIZHONG WU Associated Press 7 септември 2023 г., 3:21 ч. Китай откри първия си диалог на високо ниво от три години в четвъртък в знак на леко размразяване на отношенията между държави, които се сблъскаха по всичко - от правата на човека до произхода на COVID-19 до търговията.„Приветствам последните положителни развития в двустранните отношения, но знаем, че има още работа за вършене“, каза Крейг Емерсън, ръководител на австралийската делегация и бивш министър на търговията.
Диалогът, който се провежда в Пекин, ще се фокусира върху търговията, връзките между хората и сигурността.
Бившият външен министър на Китай Ли Джаосин каза, че двете страни трябва да работят заедно, но добави, че „Трябва да се придържаме към либерализацията на търговията и заедно да се противопоставим на манталитета на Студената война, блоковата конфронтация и търговския протекционизъм.“< /p>
Пекин често използва тези термини, когато се противопоставя на действията на западните страни, особено на САЩ
По време на замразяването в отношенията с Пекин, Австралия формира ядрено партньорство със САЩ и Обединеното кралство, което позволява на Австралия да има достъп до ядрени подводници.
Настоящият външен министър на Австралия Пени Уонг има се опита да стабилизира отношенията между двете страни, след като нейната партия спечели изборите миналата година.
В четвъртък министър-председателят на Австралия Антъни Албанезе се срещна и с китайския премиер Ли Цян в кулоарите на срещата на върха на Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия в Индонезия, описвайки ангажимента като положителен .
„Казах на премиера Ли, че ще продължим да си сътрудничим, където можем, да не сме съгласни, където трябва, и да се ангажираме с националния си интерес“, каза Албанезе пред репортери, според изявление от кабинета му, в което се казва, че той ще посети Китай по-късно тази година по покана на китайския лидер Си Дзинпин.
Отношенията между Китай и Австралия потънаха до дъно по време на пандемията . Предишното австралийско правителство прие закони, които забраняват скритата чуждестранна намеса във вътрешната политика, забранявайки на притежавания от Китай телекомуникационен гигант Huawei да пусне австралийската 5G мрежа поради опасения за сигурността и за призоваване за независимо разследване на пандемията от COVID-19.
В отговор Китай ефективно блокира австралийския ечемик през 2020 г., като наложи мито от 80,5%, което в Австралия се счита широко за наказание. Китай също наложи мита върху австралийското вино, говеждо и въглища, както и други продукти. Китай наскоро премахна митата срещу ечемика.
Австралия също се надява да види пробив в случаите на петима задържани австралийци в Китай, сред които е Ченг Лей, журналист който е в затвора три години.
„Ние продължаваме да се застъпваме за положителен напредък по случаите на австралийци, задържани в Китай“, каза Емерсън.
___
Намерете повече от азиатско-тихоокеанското покритие на AP на https://apnews.com/ център/азиатско-тихоокеански регион
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)