Австралия е смятала да предпочете американски подводници пред британските. Това

...
Австралия е смятала да предпочете американски подводници пред британските. Това
Коментари Харесай

Австралия решила по-рано да се снабди с подводници от САЩ


Австралия е считала да избра американски подводници пред английските. Това показа през днешния ден някогашен австралийски министър на защитата, повдигайки завесата над всекидневно засекретяваните полемики след скъсването на огромен контракт с Франция, съобщи Агенция Франс Прес, представена от Българска телеграфна агенция.

Питър Дътън увери в публикация за в. " Острелиън ", че е предвиждал до 2030 година Канбера да купи от Вашингтон две подводници клас " Вирджиния " и да построи още осем, с цел да разполага флотът с общо 10.

Проектът трябвало да залегне в основата на австралийската отбранителна тактика, поради все по-агресивната политика на Китай под ръководството на Си Цзинпин.

Разкритията на Дътън наподобява целят да подбуден определеното през май ново държавно управление да продължи работата по плана.

Предишното държавно управление разтрогна контракт за покупка на френски дизелово-електрически подводници за над 50 милиарда евро, с цел да се достави вместо тях с английски или американски атомни подводници.

Това се вписваше в подтекста на новия алианс АУКУС, образуван през септември от Канбера, Лондон и Вашингтон.

Американските подводници могат да изстрелват ракети отвесно и структурата им се базира на " изпитана идея ", написа Дътън.

Докато английските подводници клас " Астют " са конструирани наскоро – превишаването на разноските и минусите в структурата при тях са " неизбежни ", прибавя той.

Според Дътън Австралия има потребност от атомни подводници, с цел да се конкурира с Китай, тъй като те са по-незабележими за съперника от подводниците с обичайно задвижване и нямат потребност от излизане на повърхността за презареждане на батериите.

За да избегне пауза, до момента в който бъдат заместени шестте австралийски подводници клас " Колинс ", Дътън считал до 10 години напряко да купи две подводници от Съединени американски щати. Едва през 2038 година обаче в Австралия може да бъдат издигнати първите от останалите осем подводници американска структура, както даде обещание предходният кабинет.

Дътън показва опасения, че новото държавно управление може да вземе " прекомерно рисково решение ", да вземем за пример да строи дизелово-електрически подводници от нов клас.

Австралийското министерство на защитата не отговори на запитването на Агенция Франс Прес за коментар.
Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР