Учени от американската космическа агенция НАСА откриха „черен прах и отломки“, когато отвориха космическата капсула, която наскоро се върна на Земята с най-големия астероид образец, върнат някога от космоса.
НАСА заяви във вторник, че изследователите са открили „прах и отломки върху палубата на авиониката на научната кутия Osiris-REx, когато първоначалният капак беше отстранен днес“.
Продължете да четете
списък с 4 елемента Космическият кораб на НАСА грабва камъни от астероид в историческа мисияКапсулата на НАСА, носеща най-големите проби от астероиди, каца на ЗемятаOSIRIS-REx на НАСА, за да донесе проби от астероид Бену на Земята: Какво трябва да знаете< /h3>Какво се случва с пробата от астероид, която се върна на Земята в събота?край на списъкаКосмическата агенция не уточни дали материалите, открити при отварянето на капака на сондата, определено принадлежат на астероида, въпреки че НАСА каза в социалните медии, че „учените ахнаха, когато капакът беше вдигнат от пробата от астероид [Osiris-REx] обратна кутия”.
„Кутия с научна съкровищница“, каза NASA Astromaterials в публикация в социалните медии.
„Тъмен прах и частици с размер на пясък“ са открити от „вътрешната страна на капака и основата“, каза НАСА.
„Кутия с научна съкровищница.“
Учените ахнаха, когато капакът беше повдигнат от контейнера за връщане на проби от астероид #OSIRISREx, показвайки тъмен прах и частици с размер на пясък от вътрешната страна на капака и основата.
Прочетете повече от лабораторията за куриране на @NASA_Johnson: https://t.co/JBw6TCI7kB pic.twitter.com/t43QEDLH7G
— NASA Astromaterials (@Astromaterials) 26 септември 2023 г.
Остатъкът на палубата на авиониката, намерен във вторник, вероятно е резултат от проблеми по време на фазата на събиране на космическата мисия, които според НАСА в крайна сметка са били решени, позволявайки сигурното прехвърляне на пробата от астероида до контейнера за съхранение на сондата .
Капакът на сондата беше отворен в херметична камера в космическия център Джонсън в Хюстън, Тексас.
„Алуминиевият капак беше отстранен вътре в жабката, предназначена да позволи работа с големия хардуер“, се казва в изявление на НАСА, придружено от изображения, споделени в социалните медии, показващи учени в пълно защитно облекло, работещи със сондата, разположена вътре в кутия от подсилено стъкло и стомана.
Сега учените от НАСА чакат с нетърпение да започнат да анализират по-голямата част от пробата, взета от астероида, което ще изисква „сложно разглобяване“ на сондата, каза космическата агенция.
Пресконференция е насрочена за 11 октомври, по време на която информацията за по-голямата част от извадката ще бъде разкрита на обществеността.
Роботизираният космически кораб OSIRIS-REx беше изстрелян през 2016 г. и взе екземпляра си преди три години от Бену, малък, богат на въглерод астероид, открит през 1999 г., който е класифициран като „обект близо до Земята“, тъй като минава сравнително близо на нашата планета на всеки шест години.
Извличането отбеляза едва третата проба от астероид и най-голямата, връщана някога на Земята за анализ, след две подобни мисии на японската космическа агенция, приключили през 2010 г. и 2020 г.
Кацайки на астероида, Озирис-Рекс събра приблизително 250 грама (9 унции) прах от скалистата му повърхност. Учените вярват, че анализът на материала, взет от астероида, ще помогне на изследователите да разберат по-добре формирането на слънчевата система и как Земята е станала обитаема.
NASA каза, че пробата също ще „ни помогне да разберем по-добре видовете астероиди, които биха могли да застрашат Земята“.
Въпреки че шансовете Бену да удари Земята се считат за малки, такава възможност не е изключена.
Приблизително една четвърт от пробата от Bennu ще бъде незабавно използвана в експерименти и малко количество ще бъде изпратено на партньори в мисията в Япония и Канада, докато останалата част ще бъде запазена за изучаване от бъдещите поколения.
Космическата сонда приключи своето пътуване от 6,21 милиарда километра (3,86 милиарда мили), след като скочи с парашут в пустинята в западния щат Юта в неделя, след огнено спускане през земната атмосфера.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции