Асоциацията на европейските журналисти – България се обръща към народните

...
Асоциацията на европейските журналисти – България се обръща към народните
Коментари Харесай

АЕЖ към Радев и НС: В СЕМ само журналисти, които никога не са ползвали език на омраза и дезинформация

Асоциацията на европейските публицисти – България се обръща към народните представители и президента Румен Радев с апел да предлагат за членове на Съвета за електронни медии потвърдени експерти.

Съгласно Закона за радиото и малкия екран, с изключение на висше обучение и опит в следните области: електронни медии, електронни известия, публицистика, право или стопанска система, членовете на съвета би трябвало да имат публичен престиж и професионално самопризнание. 

За нас това значи членовете на съвета да познават добре медийния бранш в България, неговите проблеми и да имат хрумвания за решения. Да имат сериозен опит като публицисти или медийни специалисти. В работата си да са служили на публичния интерес и постоянно да са спазвали професионалните и етичните стандарти. Никога да не са употребявали език на омразата и да не са разпространявали дезинформация.

Последното е изключително значимо в среда, в която дезинформацията е доста мощна. В пандемията дезинформацията докара България до най-нисък % имунизирани в Европейския съюз и до една от най-високите смъртности от COVID-19 в целия свят. Загубихме десетки хиляди сънародници поради липса на религия в потвърдения теоретичен метод. За страдание, нито политиците, нито досегашният състав на Съвет за електронни медии бяха на равнище и не направиха нищо дейно за битка с дезинформацията. Също толкоз неефикасен е Съвет за електронни медии и във връзка с битката с дезинформацията след почналата от Русия война в Украйна. След началото на войната Съвет за електронни медии само забрани два съветски пропагандни канала, в сходство с решението на Европейската комисия. Не ни е известно обаче съветът да е подхванал каквато и да било стъпка, с цел да наблюдава по какъв начин най-влиятелните български медии осведомят аудиторията си. Едва в петък, повече от 50 дни след началото на войната Съвет за електронни медии ще се занимава за първи път има ли проблем в Българското национално радио с предаването на Петър Волгин. 

Съвет за електронни медии към този момент трябваше да има данни от мониторинг, които да е показал обществено, с цел да забележим до каква степен публичните и огромните частни медии съумяват да изпълнят задачата си да осведомят. Редуването на качествена информация с дезинформация не е баланс на гледните точки, а работи за объркването на аудиторията и основава почва за подем на тайни теории.

Голямата виновност за неуспеха на сегашния Съвет за електронни медии е на политиците, излъчили неговите членове. За страдание, съветниците се избираха по политически критерии и в съвета попадаха хора, които не отговаряха на законовото условие за публичен престиж и професионално самопризнание. 

Парламентът и президентът имат опция този път да създадат нещо друго и да изберат претенденти, които да оказват помощ за подобряването на медийната среда в България. Асоциацията на европейските публицисти получи покана от “Продължаваме смяната ” да предложи претенденти за възможна номинация. Смятаме, че това е добър жест и сме на мнение, че и Народното събрание, и президентът би трябвало да се обръщат за оферти към академичната и професионалната общественост и към гражданския бранш. Кандидатите не трябва да се избират на мрачно само от политиците. Надяваме се това да стане процедура с промени в Закона за радиото и малкия екран.

Вместо да предложим претенденти единствено на една от политическите сили, взехме решение да се обърнем към всички народни представители и към президента с зов да поддържат почтени претенденти за членове на Съвет за електронни медии. Хора, които сами не са спазвали професионалните и етични стандарти, които ще би трябвало да съблюдават, нямат място в съвета. 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР