Асен Василев и Кирил Петков срещу Конституцията20 млн. лв. допълнителна

...
Асен Василев и Кирил Петков срещу Конституцията20 млн. лв. допълнителна
Коментари Харесай

Университетите - заложник на програма „Стамболов“

Асен Василев и Кирил Петков против Конституцията
20 млн. лева спомагателна дотация за вузовете, които са залегнали в бюджета, няма бъдат освободени, до момента в който Народно събрание не утвърди фонда за даровити деца на държавното управление

Има Такъв Народ ще продължат да внасят измененията си за противоречивия параграф 17

Българските държавни университети са на път да се трансфорат в пленник на държавната стратегия за защити студенти - “Фонд “Стефан Стамболов”. Оказва се, че вузовете още веднъж няма да могат да получат плануваните в бюджета 20 млн. лева за заплати на преподаватели, в случай че не се съобразят с волята на ръководещите, която гази Конституцията за следващ път. За това са безапелационни правни специалисти както от опозицията, по този начин и от болшинството пред “Труд”.

Първоначално парите бяха под едно изискване - станалото известно като част от промяната на просветния министър акад. Николай Денков условие, залегнало в параграф 17 в закона за бюджета за 2022 година

Той гласи, че университетите би трябвало да одобряват критерии за атестиране, спуснати от Министерски съвет. Текстът се трансформира в ябълка на раздора сред университетските среди и министъра, тъй като по този метод вузовете би трябвало да трансформират вътрешните си правилници, погазвайки автономията, която имат по закон, в случай че желаят да получат от плануваните за тях 20 милиона лв.. Срещу това състояние се оповестиха стотици преподавали, университети и Българска академия на науките, а някои видяха опция за преследване на неуместни преподаватели от системата.

И до момента в който този въпрос продължава да виси с цялостна мощ, на хоризонта се появява още едно изискване. Това е програмата за даровити студенти “Фонд “Стефан Стамболов”, показана като персонална самодейност на премиера Кирил Петков, по-късно приета за концепция на вицепремиера Асен Василев.

Всъщност Василев е разпоредил в четвъртък сутринта на идното пленарно съвещание в Народното събрание да не се поддържа предлагането на Има Такъв Народ за смяна в противоречивия параграф 17, което би освободило парите за университетите, тъй като хората на Слави и ГЕРБ са бламирали приемането на стратегия “Стамболов” в комисията по образованието предния ден. Това изясни пред “Труд” зам.-председателят на Народно събрание (ИТН) Ива Митева.

Проблемът с Фонд “Стефан Стамболов” се показва в това, че той планува от българския бюджет да се заплащат по 2 млн. на година за образование на 10 даровити деца в непознати университети като Харвард, Оксфорд и други Това опонира на закона и Конституцията, които споделят, че от държавния бюджет може да се финансират единствено българските държавни университети, безапелационни бяха депутатите от ГЕРБ-СДС, Движение за права и свободи и Има Такъв Народ по време на разискванията в комисията по образованието в сряда.

Те не бяха съгласни с следващата смяна на хвърчащи листове, която се предлага сред първо и второ четене на измененията в Закона за висшето обучение (ЗВО) и радикално променя системата на висшето обучение. След разисквания и излагане на причини в тази посока, те напуснаха залата и кворумът на комисията падна.

На идващия ден обаче предстоеше да се гледа в зала предлагането на Има Такъв Народ за смяната в параграф 17 и гласуването беше опорочено от неоснователен спор за пълномощията. А след края им в зала нямаше нужният кворум от 121 депутати, което остави предлагането без гласоподаване.
Зам.-председателят на Народното събрание Ива Митева пред “Труд”: Лицемерно е да даваме пари на непознати университети, а на нашите - не


- В патова обстановка ли сме, госпожо Митева - ще стигнат ли парите до университетите?
- Във вторник ще внесем предложение в дневния ред да бъде като точка първа още веднъж гледането на параграф 17 от закона за бюджета. Категорични сме, че би трябвало незабавно да бъде направена и да влезе в действие, с цел да се дават неотложно парите на държавните висши учебни заведения. Сега се прави опит параграфът да се вкара в актуализацията на бюджета. Категорично сме срещу, защото народните представители сме позволили този параграф да се промъкне в бюджета и би трябвало неотложно да си оправим пакостите. По време на дебата в зала в четвъртък народните представители на Демократична България и Българска социалистическа партия доста обикновено оспориха формата на законопроекта, т.е. че се внася от народни представители, без значение че не се прави никаква смяна в параметрите на бюджета. Ще попитам по какъв начин се оферират ремонти, ще попитам откакто оспорваме формата, за какво не оспорваме и наличието. Самият параграф 17 опонира на член 53 алинея 4 от Конституцията, да не приказваме за поправките, които се оферират в КПКОНПИ или поправката в ЗВО, където с предложение на самия Денков се предлага легитимиране на програмата “Стефан Стамболов”, което е смяна в концепцията на финансирането на държавните висши учебни заведения, още веднъж в нарушаване на Конституцията. Не го разбирам този метод. Както и не разбирам това, което вършат Демократична България. Качиха декларация преди гледането на параграфа. Тя в началото беше в поддръжка на смяната му, откакто направиха този цирк в зала, я махнаха. След това в петък качиха нова декларация, в поддръжка на смяната на параграф 17 и за нов вид промяна, това, което твърдим и ние.

- Какво следва?
- Ще беседваме с учен Денков. Започнали сме и ние да работим по промяна в образованието, следим избора на ръководител на Съвета на ректорите и ще предприемем съответните дейности за промени в законодателството. Категорично сме срещу с държавно финансиране да се заплаща образование в задгранични висши учебни заведения. За това предложение ние няма да дадем нашите гласове. По отношение на наукометрията - изрично ще желаеме в член 2б от закона за развиване на университетския състав минималните условия да влязат в закона, само че откакто се направи следваща оценка на въздействието, да се реши дали изобщо тази наукометрия би трябвало да се трансформира, има ли проблеми.

- Какво ще се случи, в случай че още веднъж има хватки с кворума?
- Ако не се стигне до гласоподаване, и още веднъж заиграват кворума, няма да има стратегия на Народното събрание. Няма да има съвещания. Ако считат, че няма потребност от това Народно събрание да работи и другата седмица да се одобряват закони, дано го създадат. Прекалено просто и обикновено, тъй като Асен Василев е решил по този начин. Казвам го напълно изрично, тъй като в това число имам и доказателства за това. Той просто е разпоредил в четвъртък сутринта да не се поддържа нашето предложение за параграф 17, тъй като ние от Има Такъв Народ бламирахме стратегия “Стамболов” в комисията по образованието. Това е истината. Програма “Стамболов” и даването на пари на частни университети в чужбина опонира на Конституцията. Тя споделя единствено, че при избрани условия страната може да финансира държавни висши учебни заведения, само че не и частни. Защо не се дават пари и за частните учебни заведения в България, за какво не се дават пари на нашите даровити деца в България, които учат в тях? Пише в програмата, че ще се влага в амбициозни хора, и още, че задачата е повишение на икономическото развиване на страната - с тези 10 деца, за които ще дадем 6 млн. за три години, ли ще се усъвършенства положението на страната? С тези 10 деца, за които не споделят къде ще работят след това, тъй като в програмата написа за осъществяване на пазара на труда в България, само че те могат да отидат и в частния бранш.

- Направена ли е програмата за стеснен, доближен кръг хора, каквито опасения изрекоха от Движение за права и свободи?
- Да, аз също считам, че е по този начин. Затова се бърза. Нали съблюдаваме Конституцията, а програмата сега е качена на публично разискване и основанието е тъкмо член 91в, ал.2 от ЗВО, което министър Денков се пробва да подпъхне сред първо и второ гласоподаване на закона. Нали бяхме срещу този способ на работа и деяние, нали сме смяна? Очевидно се бърза, с цел да може да започва програмата. За да не позволяваме сходни оферти, към този момент ще бъдем доста по-задълбочени при гледането на закона и на измененията.

- Може ли промяната на Денков да докара до непредвиден раздор в обединението?
- Не знам по какъв начин наподобява извън, само че ето, че и сътрудниците от Демократична България споделят, че е ужасяваща промяната на Денков. Проблемът е, че го споделят, а по-късно се отмятат - за какво? Защо не ни поддържаха и за параграф 17, за какво направиха този цирк, в случай че са откровени? Така са и Българска социалистическа партия, няма какво да се крием. Ние ще сме изрично тук срещу - не може да се вършат промени по заобиколния метод и то на хвърчащи листове.

- Толкова ли е значимо да дадем пари на непознати университети?
- Важно е очевидно, и тук можем да нарушим Конституцията, обаче когато би трябвало да дадем парите на държавните си университети в България, в този момент и незабавно, ще я нарушим. Не го разбирам това лицемерно държание.
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР