, архивДиректорът на Сърбия газ Душан Баятович заяви, че въвеждането

...
, архивДиректорът на Сърбия газ Душан Баятович заяви, че въвеждането
Коментари Харесай

Белград: България ще богатее за сметка на сърбите и унгарците

, списък

Директорът на " Сърбия газ " Душан Баятович съобщи, че въвеждането на налог върху преноса на съветски газ през българска територия е политическо решение и цената би трябвало да бъде платена от две страни - Сърбия и Унгария и че това е дискриминационна мярка, нямаща правна рамка.

Баятович сподели това при подписването на контракта за създаване на газопроводната мрежа в Нови Белград. Той разяснява прелюдия от България спомагателен налог върху транзитирания съветски газ, употребен от Сърбия и Унгария. Баятович дефинира мярката като политически ход, с цел да се потисне съветският газ, без да има правна рамка за това.

Директорът на " Сърбия газ " добави, че Белград е в контакт с Унгария и България, както и че държавните управления на Сърбия и Унгария излязоха със взаимно изказване и го нарекоха на практика „ неприятелски акт “, съобщи БГНЕС.

„ Тук имаме две неща. Първото е, че това е някакво наказване на Русия поради войната в Украйна и е забавно, че този закон не е признат от Европейската комисия (ЕК), а от България. Второ, това е някакво поощряване на ВПГ и съставлява безусловно политическа мярка. Това е дискриминационна мярка на пазара и няма условие за въвеждането и́ “, сподели Баятович.

Както той изясни, превозът на газ е монополна активност и че сръбската организация за енергетика и „ Транспортгаз Сърбия “ би трябвало да потвърди всичките си разноски - от какво се състои цената на превоза на газ, всички приети разноски, които могат да бъдат част от вложения, поддръжка и други.

„ Това е дискриминационна мярка, съгласно която Сърбия, Унгария и евентуално част от потребителите в Австрия и Словакия са осъдени “, добави Баятович.

Директорът на " Сърбия газ " сподели още, че към този момент цената на газа е под 300 евро на границата със Сърбия, а като се прибавят таксите, които законът предлага, цената на газа се подвига с 30% и има още неща, които основават проблеми - преди всичко кой ще го заплати.

„ Има политическа игра, евентуално от Съединени американски щати и Европейска комисия, само че не разбирам за какво наказваме европейските страни. Ако " Газпром " не е платил това обвързване, тези 100 евро, тогава някой ще каже, че услугата не е платена и газът не може да бъде превозен повече. Това е ужасна обстановка за цяла Югоизточна Европа. Това се пробва да направи в този момент с този закон “, добави той. Баятович добавя, че полемиките не престават и не може да каже детайлности и изхода от цялата история.

Баятович повтори, че превозването на газ е монополна активност и че имате право единствено на разноските, приети от енергийната организация на вашата страна. Той добави, че няма правна рамка за въвеждането на тази мярка и че се нарушават всички правила на пазара, както и че с въвеждането на този закон и мярка жителите на Сърбия и Унгария би трябвало да пълнят българския бюджет.

„ Във всеки случай Унгария и Сърбия реагираха. Унгария е член на Европейски Съюз и имайки поради, че това е политическо решение, чакам реакции. Не знам какво ще е решението в този миг. Ще се отрази ли заплащането на този налог върху цената на газа? Да. Дали това ще се отрази на крайните консуматори – това зависи от това какво ще реши държавното управление на Сърбия. Ще се гледа освен цената на газа, само че и икономическият напредък, инфлацията и дали популацията ще може да заплаща “, изяснява той.

На въпрос дали това ще се отрази на взаимния план, а точно газопровода Ниш-Цариброд-София, който се построява, той сподели, че няма резултат.

„ Работата върви обикновено, считам, че на 26 октомври механичната част ще бъде изцяло приключена. В момента текат проби за непорочност на газа. До края на октомври, както е планувано, този газопровод ще бъде приключен, може малко да закъснеем с документите, само че това няма да повлияе на цялата история. Очакваме, дружно с сътрудниците от България, от 1 ноември да можем да пуснем газа “, сподели Директорът на " Сърбия газ ".

Баятович още веднъж повтори, че решението на България за въвеждането на налози е политическо, тъй като задачата е да се в профил съветският газ от пазарите на Сърбия и Унгария, а те не дават опция.

Той добави, че не знае какви ще са разноските, в случай че тази мярка не бъде анулирана, само че добави, че доставките на газ за Сърбия, поради запасите, не са застрашени. На 13 октомври България вкара налог върху съветския газ, доставян през нейна територия за трети страни.

Въвеждането на българската митница върху директния съветски газ ще оскъпи и газа в Сърбия, считат специалисти. Потребителите на газ в Сърбия, както и всички, които купуват артикул, за производството на който локалните заводи употребяват газ и чиито сметки ще бъдат увеличени с 10 % от 1 ноември, биха могли, в случай че това решение на държавното управление на България не бъде анулирано, да заплащат за газ по-скъпо.

С разпоредба на държавното управление на България се вкарва такса от 10,76 $ за 100 кубични метра природен газ, който идва в Сърбия по газопровод, което при непроменени цени на съветския газ за Сърбия (както и за Унгария, която също получава газ там), ще докара до нарастване на цената от 10 до 20 %, съгласно белградските медии. При цена от пет динара за киловатчас, колкото газта ще нарастне от 1 ноември, това би донесло може би още един динар за киловат, само че и спомагателни 320 динара на междинна сметка, пресмятат от " Сърбия газ ". В момента и Унгария, и Сърбия се доставят с съветски газ от юг.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР