Археолози откриха части от статуя на Клеопатра край Александрия
Археолози , извършващи разкопки в Тапосирис Магна покрай Александрия, Египет, са разкрили мраморна скулптура, която може би изобразява Клеопатра VII.
Тапосирис Магна, което значи „ огромната гробница на Озирис “, е учредена от Птолемей II Филаделф сред 280 и 270 година пр.н.е. по време на елинистичния интервал. Тапосирис Магна е планувана с квадратна форма, в центъра на която е храмът на Озирис, за който някои учени допускат, че е мястото на последния покой на Клеопатра VII.
Неотдавнашна египетско-доминиканска археологическа задача организира разкопки в южната стена на храма, като открива голям брой артефакти от късния птолемеев интервал.
Находките включват бяла мраморна скулптура на жена с кралска корона, която съгласно специалистите е изображение на Клеопатра VII, както и варовиков бюст на цар, носещ на главата си накит на Неме.
Според прессъобщение на египетското министерство на туризма и антиките археолозите са разкрили монети, керамика, маслени лампи, варовикови съдове, бронзови фигурки и талисман с форма на скарабей, на който е изписано „ Справедливостта на Ра възкръсна “.
При разкопките са открити и следи от гръцки храм от IV в. прочие н. е., който се намира наоколо до система от дълбоки тунели, разпростряли се от езерото Мариут до Средиземно море.
Разкрит е и огромен некропол с 20 катакомби, както и подземна гробница под античния фар на Тапосирис Магна. Гробницата се състои от три камери, едната от които съдържа девет бюста от бял мрамор и други артефакти.
Към откритията се прибавят и предварителните изследвания на потопените елементи на града, които разкриват подводни структури, основани от индивида, човешки остатъци и огромно количество керамика.
„ Мисията ще продължи работата си за да разкрие още от тайните на този античен храм и връзката му с ръководството на кралица Клеопатра VII “, обявиха от египетското Министерство на туризма и антиките.
БГНЕС