Археологическите открития, направени през последните три години в три обекта

...
Археологическите открития, направени през последните три години в три обекта
Коментари Харесай

В РИМ-Враца представиха археологически открития от региона

Археологическите открития, направени през последните три години в три обекта във Врачанско, показаха през вчерашния ден в Регионалния исторически музей във Враца археолозите Георги Ганецовски, доктор Владимир Стойков и Александра Петрова.  Разкопките са осъществявани в праисторическото населено място край с.Оходен, към новото трасе на пътя Мездра-Ботевград, в региона на с.Дърманци и зад Ученическото градче във Враца.
Според шефа на музея Георги Ганецовски, началник на изследванията в първите два обекта, в обекта край Оходен за тези години има открити общо над 200 находки от времето на късния мезолит и късния палеолит. Сред тях са пластини от халцедон, какъвто в региона не се среща и е от региона на Родопите, съдове, зооморфни фигурки, употребявани за жертвоприношение и др.  Установена е нова конструкция с жилищно-стопанско предопределение, към 40 кв.м, разрушавана и изграждана няколко пъти поради наводнения. В един миг постройката е станала двуделна, което е извънредно рядко събитие за този интервал - началото на шестото хилядолетие пр.Христа, изясни Ганецовски.
По думите му при избавителните разкопки на обект № 4, край мездренското село Дърманци е проучено ямно светилище с общо 133 ями, открити са и към 70 находки, като най-големият брой е от времето на ранножелязната ера.
Третият показан на срещата проучван обект - некропол, се среща се в м. “Гладно поле “, край Враца. Според ръководителя на разкопките доктор Стойков от Археологическия институт с музей към Българската академия на науките това е един преуспяващ обект, който досега не е бил прочут на археологията. През 2022 година на него са попаднали служащи, прокопавали трасе за газопровод.  До момента са проучени общо 109 гроба, от които 104 са средновековни и пет по-ранни, късноантични от IV век.
„ Освен, че бяха много на гъсто, гробовете бяха доста богати на разнороден инвентар, включително монети,  накити, детайли на костюма. До този миг доста рядко се случва да попаднеш на такива точни, прецизни комплекси. В археологията ние назоваваме „ затворен комплекс “, находки, които сигурно са попаднали там по едно и също време “, изясни археологът.
Той сподели богато украсени и ювелирно направени украшения от сребро като наушници, обеци, пръстен със наследник камък, тока на колан и други По думите му в над 50% от гробовете са открити такива украшения от сребро, което значи, че жителите, заровени в този некропол, са имали висок стандарт на живот.  На този стадий към момента самото населено място не е открито, макар, че има няколко догатки, разясниха още археолозите.  Очаква се разкопките да продължат и през идната година.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР