„Твърде горещо за справяне“: изменението на климата тласка арабския регион до граници, казва WMO
Арабският район е бил тласкан до своите граници от интензивни горещи талази и тежки суши, откри последният отчет на Световната метеорологична организация, защото се затопля два пъти по-високо от междинното за света.
Проучването откри, че рисковите събития предходната година са засегнали 3,8 милиона души и са довели до повече от 300 смъртни случая, основно от горещи талази и наводнения, в първия сходен отчет, формиран от организации на Организация на обединените нации, в това число Лигата на арабските страни.
Регионът, обхващащ 22 страни — разпрострян се от Арабския полуостров и Леванта до Северна Африка и Сомалия на юг — претърпя приблизително повишение на температурата покрай повърхността с 1,08C над междинната за 1991-2020 година и 1,94C над базовата линия за 1961-1990 година
WMO Генералният секретар Селесте Сауло сподели, че интензивните горещи талази, при които температурите доближиха 50C в някои арабски страни, „ тласкат обществото до лимита на опциите “.
„ Човешкото здраве, екосистемите и ико...
Прочетете целия текст »




