Защо учениците в Полша се учат да стрелят с оръжие
Антони е пръв: 14-годишният възпитаник от едно полско учебно заведение се упражнява в пукотевица с имитация на американската щурмова пушка AR-15. Върху целта с размерите на пощенска картичка тихо се появява дребна зелена точка от лазерната пушка. " Точно попадение “, хвали го учителката.
Така стартира репортаж на швейцарския вестник „ Нойе Цюрхер Цайтунг “ (НЦЦ) от полския град Прушков. В учебното заведение се радват, че имат учителка, която умее да борави с огнестрелно оръжие: Малгожата Крушинска е служила в армията. Преди три години се е записала като доброволка, с цел да се научи да стреля.
По един образователен час седмично
„ В Украйна се води война, би трябвало да сме готови, в случай че тя се придвижи в Полша “, споделя и директорката на учебното заведение Мирослава Сливинска пред изданието и прецизира, че следва учебното заведение да закупи още пушки.
В осми и девети клас учениците на възраст сред 14 и 15 години получават както теоретично, по този начин и практическо образование да боравят с оръжие. Още през 2023 година бе въведено „ Обучение за сигурност “, а образованието по пукотевица в този момент става наложително. Полското държавно управление обосновава новия наложителен предмет за младежите с това, че цяла Полша би трябвало да бъде готова да се пази, написа немския „ Ди Велт “.
Германската социална медия MDR отбелязва в собствен репортаж от едно приблизително учебно заведение в Илжа, Югоизточна Полша, че учениците се учат освен да боравят с оръжия, само че и на дисциплинираност, точност и възприятие за отговорност. " Ако изпаднем в рискова обстановка, с помощта на тези уроци ще можем да боравим с оръжие ", споделя един 15-годишен възпитаник от Илжа. А неговият инструктор по пукотевица прибавя: " Всички виждаме какво се случва оттатък нашата граница. Смятам, че е добра концепция за всички, освен за децата, да преминат такова главно образование. "
Общо военно образование за всички пълнолетни
И в действителност: полското държавно управление желае да увеличи отбранителните качества освен на младежите. Само няколко месеца след съветската инвазия в прилежаща Украйна полската войска започва стратегия за общо военно образование, която в този момент ще бъде последвана и от непринудено главно военно образование за всички пълнолетни поляци. Програмата е ориентирана най-вече към мъжете, само че Министерството на защитата акцентира, че дамите също са добре пристигнали, показва швейцарският НЦЦ.
Дълго време поляците се интересуваха малко от военната тема. От 2009 година националната защита е поверена на професионална войска. Въпреки това, а и като разследване от съветската намеса в Донбас и Крим, тогавашното държавно управление на ПиС сътвори военни спомагателни сили – така наречен „ Териториална защита “. А след шока от нападението на Русия над Украйна през 2022 година, започнаха и спомагателни стратегии за повишение на познанията и уменията на популацията за защита – първо за пълнолетните, а в този момент и в учебните заведения.
" Ваканция с армията "
От лятото на 2024 година учениците от междинните учебни заведения, студентите и пълнолетните до 35-годишна възраст имат опция да се записват за главен курс по защита, наименуван „ почивка с армията “. Той трае близо месец, а участниците получават възнаграждение от към 1500 евро, което е прилична сума, изключително за младежите и студентите. Ваканционният курс по защита може да се посещава в разнообразни действителни армейски елементи, както в пехотата, по този начин и във флота или даже в ракетно поделение.
Освен пукотевица, мятане на гранати, техники за оцеляване и оказване на първа помощ, участниците в курса учат и армейски тактики. Освен това се учат да ръководят военни транспортни средства. Обучението приключва с полагане на клетва, след което искащите могат да се причислят към силите на „ Териториалната защита “ или да постъпят в постоянната професионална войска.




