Анти-дрон системите в България са рядкост, особено когато става дума

...
Анти-дрон системите в България са рядкост, особено когато става дума
Коментари Харесай

И границата няма анти-дрон система

Анти-дрон системите в България са необичайност, изключително когато става дума за стратегически обекти, които сякаш би трябвало да се охраняват строго. Това стана ясно през последните дни откакто дрон навлезе в пространството към софийското летище, провокира суматоха и няколко полета бяха отсрочени.

Няколко институции демонстрираха угриженост, само че действителните дейности отвън нормалното говорене, че нещо би трябвало да се направи, са никакви. В сряда пред Българска национална телевизия шефът на граничната полиция Антон Златанов съобщи, че и границата не разполага с анти-дрон системи, въпреки че е направена идея за построяването ѝ и към този момент е определен реализатор.

Докато това се случи обаче и каналджиите, и трафикантите на дрога ще могат гладко да следят граничарите, разбра се от думите на Златанов. Според него би трябвало да се стартира с съоръжение на границата с Турция, която " е най-тежката граница в Европа ", изключително след присъединението на България към Шенген.

" Естествено, че минимум незаконните детайли, които пробват да прекарват мигранти през границата или да се занимават с опиати, подвигат техните дронове, навлизат гладко на наша територия, виждат къде са нашите дежурства и къде е най-удобно да правят незаконната си активност. Ние сега противодействаме, към този момент сполучливо, само че е извънредно належащо и там да има такава система ", съобщи Златанов.

Според него построяването ѝ би коствало по-малко от 70 млн. лева Златанов обаче разяснява, че такива системи са нужни и на други обекти като да вземем за пример АЕЦ
" Козлодуй ", летищата и така нататък

" Тъй като дроновете преди 15 години бяха бъдеща опасност, а в този момент са сегашна ", съобщи той.

Към момента няма обществена информация кой е виновен за полета с дрон край летището. Предполага се, че софтуерът на устройството е бил хакнат, защото тази зона е неразрешена. Ако дронът е платен от лицензиран производител, той и в софтуера няма интервенция, той не би следвало да работи в такива места.

Ден по-рано транспортният министър Гроздан Караджов съобщи, че на летището би трябвало да се построи система от вида " Железен купол ", която да покрива целия премиетър на аерогарата. Според него това е ангажимент на концесионера " СОФКънект ". В радиус от 20 километра пък трябвало да има втора система, която също да засича придвижване на дронове. Тя би трябвало да бъде построена от страната.

Машината, засечена на летището, е от вида " крило ", тежи над 30 кг и има обсег на крилете над метър и половина. За ръководството ѝ се изисква специфична подготовка.

Имаме подозрения, че става въпрос за провокация или някой се пробва да тества системите за сигурност на летището. Има пропуски и те би трябвало да бъдат запълнени. Сигурността на летището не е задоволителна, с цел да се подсигурява сигурността на полетите ", съобщи Караджов във вторник.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР