Ани Санду и Йонут ЙорданескуФранс пресРазтърсена след спечелената на косъм“

...
Ани Санду и Йонут ЙорданескуФранс пресРазтърсена след спечелената на косъм“
Коментари Харесай

Анализ на Франс прес: След Грузия, Молдова е изправена пред решаващи президентски избори

Ани Санду и Йонут Йорданеску

Франс прес

Разтърсена след извоюваната „ на косъм “ победа на последователите на участието в Европейски Съюз на референдум преди близо две седмици, в неделя Молдова ще гласоподава на балотаж за държавен глава. Страната е изправена пред решителен избор сред прозападния настоящ президент Мая Санду и претендент, призоваващ за пo-близки връзки с Москва.
След парламентарните избори в Грузия, на които победи ръководещата партия, само че успеха й бе оспорена от няколко европейски институции, всички погледи са ориентирани към Кишинев.
Русия е упреквана, че се намесва в изборния развой в тези две някогашни руски републики. Кремъл изрично отхвърля тези обвинявания.

Масово пазаруване на гласове, дезинформация, агитация: " Ние спечелихме почтено в една нечестна борба ", сподели Санду след мощно оспорвания референдум за участието на Молдова в Европейски Съюз, състоял се на 20 октомври. Санду съобщи, че следва " сложна борба " на втория тур на президентските избори в страната с население от 2,6 милиона души, съседка на Украйна.

Петдесет и две годишната Санду, по обучение икономист, която се трансформира във водеща европейска фигура, завоюва първия тур с 42,49% от гласовете. Сега тя се изправя на балотажа против 52-годишния Александър Стояногло, който получи 25,95%. Стояногло е някогашен прокурор, подсилен от проруските социалисти.

" Измамниците "

 

Преднината е огромна, само че борбата надалеч не е извоювана за президента Санду. Няколко второстепенни претенденти приканиха за поддръжка на съперника й, базирайки се на риска Молдова да бъде въвлечена във въоръжен спор с Москва и да има същата орис като Украйна. Такива послания имаше и в Грузия.
Стояногло, движимост оратор, в чиито изявления на моменти извикват съветски думи, желае уравновесена външна политика към Русия и Европейски Съюз, с който договарянията за присъединение бяха публично стартирани през юни.

Той бойкотира референдума, определяйки го като „ подигравка “, обслужваща упоритостите на Мая Санду, и оспори извънредно околните резултати, откакто 50,35% поддържаха вписването на устрема към участие в Европейски Съюз в конституцията.
На " финалната права " управляващите активизираха напъните против риска от задгранична интервенция.

В супермаркетите, по високоговорителите или по телефоните си жителите получаваха известия, които ги призоваваха „ да се пазят от изборни измами “.
“Ако ви предложат пари, с цел да гласувате против един от претендентите в неделя, откажете “, предизвестява полицията.
Във видеоклипове, предавани в обществените мрежи, Мая Санду приканва гласоподавателите: " Не се поддавайте на мошениците, които крадат достолепието ви, крадат свободата ви и желаят да унищожат Молдова за десетилетия напред ".
Тя също прикани правосъдната система да се „ разсъни “ и да се бори по-добре с корупцията, обвинявайки „ незаконни групи “ в опит да подкупят минимум 300 000 души.

Между Изтока и Запада


Олигархът в заточение Илан Шор, който се намира в Москва, е обвинен, че за тази цел е трансферирал 39 милиона $ (36 милиона евро) от септември насам посредством съветска банка.
Въпреки че бе задочно наказан за машинация предходната година, той отхвърля да е нарушил закона и разказва Молдова като „ полицейска страна “ и „ марионетка на Запада “.

Но специалистите показват също и икономическите компликации в страната, която е една от най-бедните в Европа и се зарежда с вливане на европейска помощ.
Докато Мая Санду обикаляше международните столици в търсене на финансова поддръжка, обстановката за доста молдовци се утежни на фона на понижените доставки на съветски газ и внезапното повишаване на цените на силата.
След четири години на власт и фрапантен проевропейски завой, Молдова наподобява надълбоко разграничена.

От едната страна са диаспората и столицата, които са извоювани за европейската идея. От другата страна са отдалечените села, както и два самостоятелни района - Приднестровието и Гагаузия, насочени към Русия.
“И Изтокът, и Западът желаят да ни привлекат на своя страна ”, споделя пред Агенция Франс Прес жителката на Кишинев Мария, която отхвърля да заяви фамилното си име.

Служителката в колцентър споделя, че " не желае да зависи от никого " и се застъпва за " връзки и с двете страни ".
За 19-годишния студент Денис Парнао на изборите в неделя е заложено на карта „ развиването на Молдова “. “Ще загубим финансов запас и имиджът ни измежду европейските ни сътрудници ще бъде оскърбен, в случай че Мая Санду не завоюва ", счита той.

Калман Мижей, консултант на държавното управление от Европейски Съюз, е убеден, че страната ще продължи европейския си път.

„ На фона на ужасната война в Украйна и неприятните вести в Грузия към момента желая да се надявам, че Молдова ще продължи да дава лъч вяра “, сподели той пред публицисти.

Инфо: Българска телеграфна агенция
Превод от френски език: Атанаси Петров

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР