Още един свален руски дрон: над 30 чипа от западни компании
Анализът на дрона Сухой С-70 Охотник-В разкрива основни западни съставни елементи.
Разбра се, че безпилотният военен дрон Сухой С-70 Охотник-Б, свален зад украинските линии, употребява голям брой западни чипове. Безпилотният аероплан включва елементи от Analog Devices, Fairchild Semiconductor, Infineon, Marvell, Maxim, Micron, ON Semiconductor, STMicroelectronics, Texas Instruments, Xilinx и други – някои от които създават електроника и за американската войска. Според немския новинарски уебсайт Golem.de дронът е бил съзнателно свален от съветски аероплан, откакто е излязъл отвън надзор в Донецка област, на към 16 км зад фронтовата линия. След това украинските бойци са прибрали останките, а следствието на Службата за военно разузнаване на Украйна е разкрило тези чипове и техните снабдители.
С-70 Охотник-В (S-70 Okhotnik-B) е един от най-усъвършенстваните съветски прототипи на безпилотен летателен уред, който благодарение на изкуствен интелект би трябвало да работи като самостоятелно допълнение за Су-57. Въпреки че S-70 е най-вече разследващ дрон, оповестява се, че той има вътрешен оръжеен отсек, който може да носи до ракети с тегло до 2 кг, ракети или бомби. Поради това S-70 се нуждае от съвременна електроника, която да му помогне да извърши задачата си. Въпреки че Западът наложи съществени наказания на Русия, намалявайки достъпа ѝ до съвременни технологии, тя към момента е в положение да си набира основни съставни елементи на черния пазар, което разрешава на съветските компании да продължат да употребяват западна електроника за производството на оръжия макар строгия експортен надзор. Така да вземем за пример украинските военни бранители откриха западни технологии в съветските ракети към края на октомври 2024 година
STMicroelectronics съобщи, че „ не утвърждава потреблението на своите артикули отвън предназначението им и е въвела всеобхватни стратегии за съблюдаване на комерсиалното законодателство “, до момента в който Infineon Technologies спря доставките за Русия, откогато тя нахлу в Украйна. Въпреки това техните чипове са измежду над 4000-те задгранични елементи, открити в над 150 хванати съветски оръжия и муниции, което демонстрира по какъв начин западните технологии съумяват да обхванат в Русия макар строгия надзор върху износа. Въпреки че глобите са понижили с 20% доставките на високопроизводителни чипове за Русия през Китай и Хонконг, следствие на New York Times демонстрира, че технологии с стеснен достъп са влезнали в Русия през един-единствен адрес в Хонконг на стойност над 4 милиарда $.
Това е същият проблем, с който Съединени американски щати се сблъскват при глобите си против Китай – когато компаниите, които са били включени в черния лист за закупуване на американски елементи, просто отварят магазин на другия завършек на страната и купуват от американски компании, преди възбраната на Вашингтон да ги удари още веднъж.