Управляващите на хунтата в Нигер искат помощ от руската групировка Вагнер, тъй като е изправена пред заплаха от военна намеса

...
Аналитик казва, че новата военна хунта на Нигер е поискала
Коментари Харесай

Аналитик казва, че новата военна хунта на Нигер е поискала помощ от руската наемническа група Вагнер като наближава крайният срок да освободи сваления президент на страната или да се сблъска с възможна военна намеса от западноафриканския регионален блок

От САМ МЕДНИК Associated Press 5 август 2023 г., 5:26 AMFrance 24.

„Те се нуждаят от (Вагнер), защото те ще станат тяхна гаранция за задържане на властта", каза той, добавяйки, че групата обмисля искането.

Хунтата в Нигер е изправена пред крайния срок в неделя, определен от регионалния блок, известен като ECOWAS, за освобождаване и възстановяване на демократично избрания президент Мохамед Базум, който се описа като заложник.

Началниците на отбраната от членовете на ECOWAS финализираха план за намеса в петък и призоваха военните да подготвят ресурси, след като на екип за посредничество, изпратен в Нигер в четвъртък, не беше позволено да влезе в града или да се срещне с лидера на хунтата генерал Абдурахман Чиани.

< p class="Ekqk yuUa lqtk TjIX aGjv">След посещението си в Мали, управлявано от симпатична хунта, Моди предупреди срещу военна намеса, обещавайки, че Нигер ще направи каквото е необходимо, за да не се превърне в „нова Либия“, държавната телевизия на Нигер съобщено в петък.

Нигер се смята за последния надежден партньор на Запада за борба с тероризма в регион, в който превратите са често срещани през последните години. Хунтите отхвърлят бившия колонизатор Франция и се обръщат към Русия. Wagner оперира в няколко африкански държави, включително Мали, където правозащитни групи обвиниха силите му в злоупотреби.

Не може да се каже, че има пряка намеса на Русия в преврата в Нигер, но „ясно е, че има опортюнистично отношение от страна на Русия, която се опитва да подкрепи усилията за дестабилизация, където и да ги намери“, каза говорителят на френското министерство на външните работи Ан-Клер Лежандр пред телевизионния оператор BFM в петък. Дни след като хунтата в Нигер завзе властта, жителите развяваха руски знамена по улиците.

Говорителката описа Вагнер като „рецепта за хаос“.

В събота министърът на външните работи на Франция Катрин Колона каза, че регионалната заплаха от сила е достоверна и предупреди пучистите да я приемат на сериозно. „Превратите вече не са подходящи... Време е да сложим край на това“, каза тя. Министерството каза, че Франция подкрепя „с твърдост и решителност“ усилията на ECOWAS да гарантира, че лидерите на преврата ще се провалят, и призова Базум и всички членове на неговото правителство да бъдат освободени.

Военните лидери на Нигер следват схемата на Мали и съседна Буркина Фасо, също управлявана от хунта, но тя се движи по-бързо, за да консолидира властта, каза Наср: „(Чиани) избра своя път, така че той върви изцяло по него без губят време, защото има международна мобилизация.”

Един въпрос е как ще реагира международната общност, ако Вагнер бъде привлечен, каза той. Когато Wagner дойде в Мали в края на 2021 г., френската армия беше изгонена малко след това след години на партньорство. Вагнер по-късно беше обявен за терористична организация от Съединените щати и международните партньори може би ще имат по-силна реакция сега, каза Наср.

И много повече е заложено на карта в Нигер, където САЩ и други партньори са излели стотици милиони долари военна помощ в усилията за борба с нарастващата джихадистка заплаха в региона. Франция има 1500 войници в Нигер, въпреки че лидерите на преврата казват, че са прекъснали споразуменията за сигурност с Париж, а САЩ разполагат с 1100 военни в страната.

„В момента , няма реални признаци, че (хунтата) ще смекчи тона си или ще направи отстъпки преди крайния срок“, каза Андрю Лебович, научен сътрудник в института Clingendael и постдокторант в Датския институт за международни изследвания, казвайки, че намесата „ потенциално сериозни последици за Нигер и за региона. за шпиони и самоорганизирани отбранителни групи са се мобилизирали през нощта, за да наблюдават автомобили и да патрулират в столицата.

Всяка намеса е изпълнена с риск, се казва в доклад на Хъдсън Институт. „Ако хунтата хвърли петите си и обедини населението около знамето – евентуално дори въоръжавайки цивилни милиции – намесата може да се превърне в многостранно противобунтовническо движение, с което ECOWAS няма да е готов да се справи“, се казва в него.

Докато някои в Нигер се подготвят за битка, други се опитват да се справят с пътуванията и икономическите санкции, наложени от ECOWAS след преврата. Санкциите затвориха сухопътните и въздушните граници със страните от ECOWAS и преустановиха търговските и финансови транзакции с държавите членки. пари в брой.

„Ние сме дълбоко загрижени за последиците от тези санкции, особено тяхното въздействие върху доставките на основни хранителни продукти, фармацевтични продукти, медицинско оборудване, петролни продукти и електричество ”, каза Сита Адаму, президент на Нигерската асоциация за защита на човешките права.

___

Associated Press репортерът Силви Корбет в Париж допринесе.

Източник: abcnews.go.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР