Еритрейските войски, съюзени с правителството на Етиопия, "извършиха военни престъпления и възможни престъпления срещу човечеството" в Тиграй, изнасилвайки, поробвайки и екзекутирайки цивилни в продължение на месеци след подписването на мирно споразумение, заяви Amnesty International във вторник.
Наричана „Северна Корея“ на Африка, Еритрея беше санкционирана от Съединените щати през 2021 г., след като изпрати войски в Тиграй в подкрепа на федералните сили на Етиопия, като нейните войници бяха обвинени в убийства, изнасилвания и грабежи по време на двугодишната война.
Сделката, подписана през ноември 2022 г. между правителството на Етиопия и тиграйските бунтовници, призоваваше за изтегляне на чуждите сили от региона.
Но Еритрея не беше страна по споразумението и нейните войски продължават да присъстват в граничните райони, според на жителите.
Amnesty интервюира 49 души през май и юни в граничните райони Мариам Шевито и Кокоб Цибах, потвърждавайки техните показания със сателитни изображения, както и разказите на социални работници, медицински експерти и правителствени служители.
" Въпреки подписването на Споразумението за прекратяване на военните действия, жестокостите срещу цивилни в Тиграй продължиха, като еритрейски войници подлагаха жени на ужасяващо малтретиране, включително изнасилване, групово изнасилване и сексуално поробване, докато цивилни мъже бяха екзекутирани извън съда“, каза Тигер Чагута, Източна и Южна Африка на Amnesty директор.
"Сериозните нарушения, документирани в този доклад, се равняват на военни престъпления и вероятно престъпления срещу човечеството", каза организацията за защита на правата.
Някои жени са били изнасилени в еритрейски военен лагер, докато други са били нападнати и държани затворници в собствени домове.
Самотна майка на три деца каза на Amnesty, че е била многократно изнасилвана в продължение на три месеца и държана във военен лагер с 14 други жени.
„Те продължаваха да се редуват да ме изнасилват“, каза тя, добавяйки, че войниците също лишаваха жертвите си от храна и вода.
Друга жена, на 37 години, каза, че е била бита и изнасилвана близо три месеца от войници в собствения й дом.
„Казаха ми: „Независимо дали крещиш, или не, никой няма да дойде и да те спаси. И след това ме изнасилиха."
„Екзекуция на цивилни"
Amnesty документира също екзекуцията на 24 цивилни, включително една жена, между ноември 2022 г. и януари 2023 г., цитирайки интервюта с оцелели, очевидци, жертви семейства и местни служители.
Еритрейските и етиопските власти не отговориха на предварителните констатации на Amnesty, каза правозащитната група, призовавайки двете правителства да разследват обвиненията.
Amnesty призова Съвета на ООН по правата на човека да поднови мандата на Международната комисия от експерти по правата на човека относно Етиопия следващата седмица.
В първия си доклад, публикуван миналия септември, комисията заяви, че е открила доказателства за широко разпространени нарушения от всички страни и обвини Етиопия и Еритрея във възможни военни престъпления и престъпления срещу човечеството.< p>Amnesty също призова комисията по правата на Африканския съюз да „отмени решението си“ да прекрати разследването на жестокостите в Тиграй, без да публикува доклад за своите констатации или препоръки.
Етиопия многократно е отхвърляла международните усилия за разследване на злоупотреби, свързани с войната в Тиграй и предупреди, че всякакви разследвания могат да подкопаят напредъка на постигнатото с посредничеството на АС мирно споразумение.
По време на рядка пресконференция в Кения по-рано тази година, президентът на Еритрея Исаяс Аверки отхвърли обвиненията за нарушаване на правата от страна на еритрейските войски в Тиграй като „фантазия“ ".
Въпреки мирното споразумение достъпът на медиите до Tigray остава ограничен и е невъзможно да се провери независимо ситуацията на място.
(AFP)