Американският президент потвърди предстоящата среща със Си Цзинпин в Южна

...
Американският президент потвърди предстоящата среща със Си Цзинпин в Южна
Коментари Харесай

Доналд Тръмп: Китай ме принуди да въведа 100-процентовите мита върху вноса

Американският президент удостовери идната среща със Си Цзинпин в Южна Корея след две седмици
Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че наложените 100-процентни мита върху вноса на артикули от Китай няма да могат да се ползват дълготрайно време заради сериозните им стопански последствия. Изказването беше направено в изявление за телевизия Fox Business Network, съобщи Reuters.

" Не са устойчиви, само че това е равнището на наложените ставки, " сподели Тръмп в отговор на въпрос по какъв начин митата ще се отразят на американската стопанска система. Той добави, че Китай го е принудил да предприеме тази мярка, обвинявайки Пекин за застоя в комерсиалните договаряния сред двете страни.
Причината за ескалацията
Миналата седмица Тръмп разгласи, че Вашингтон ще усили до 100 % размера на митническите данъци във връзка с Китай. Решението влиза в действие на 1 ноември 2025 година или по-рано, като в допълнение ще бъдат въведени ограничения за експортен надзор върху софтуерните артикули.

Вашингтон предприе тези ограничения в отговор на рестриктивните мерки от страна на Китай върху износа на редкоземни детайли, които Тръмп дефинира като " извънредно нападателни ". Редкоземните детайли са основни първични материали за високотехнологичната промишленост, като към 70 % от международното им произвеждане идва от Китай.
Срещата с Си Цзинпин остава в действие
Американският президент удостовери, че ще се срещне с китайския си сътрудник Си Цзинпин в Южна Корея след две седмици. Срещата ще се организира в границите на форума на Азиатско-тихоокеанското икономическо съдействие, който стартира в края на октомври. Преди дни Тръмп бе сложил под въпрос провеждането на тази среща поради дейностите на Пекин.

" Смятам, че ще се разберем с Китай, само че би трябвало да имаме почтена договорка. Тя би трябвало да бъде обективна, " съобщи Тръмп в изявлението.
Икономическите последствия
Обявлението на Тръмп провокира мощна реакция на международните пазари. Индексът S&P 500 се срина с 2,7 %, Dow Jones Industrial Average падна с 878 пункта, а NASDAQ Composite се намали с 3,6 %. Големите софтуерни компании изгубиха 770 милиарда $ пазарна капитализация единствено за един ден след обявлението на митата.

Търговската война сред Съединени американски щати и Китай беше ескалирала по-рано през 2025 година, когато митата доближиха 145 %. След серия договаряния в Женева и Лондон през май и юни, двете страни договориха помирение и митата бяха намалени. Новото нарастване до 100 % съставлява ново обостряне на връзките сред двете най-големи стопански системи в света.

Китай отговори на заканите на Тръмп с публично изказване, в което съобщи, че не желае комерсиална война, само че не се опасява от нея. Министерството на търговията в Пекин прикани Вашингтон да взема решение разликите посредством договаряния, а не посредством закани.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР