Американският президент Доналд Тръмп заяви във вторник, че е провел

...
Американският президент Доналд Тръмп заяви във вторник, че е провел
Коментари Харесай

Ердоган и Тръмп обсъдиха ситуацията в Сирия и Газа

Американският президент Доналд Тръмп съобщи във вторник, че е провел " доста добър телефонен диалог " с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, съобщи Ройтерс.

Американският водач не даде повече детайлности за диалога.

По-рано същия ден Тръмп сподели на конференция в Белия дом, че ще има " доста значим телефонен диалог " с Ердоган.

" Беше доста добър диалог ", сподели Тръмп във вторник вечерта, когато потегли от Белия дом за Швейцария, с цел да взе участие в срещата на Световния стопански конгрес.

По-късно бе обявено, че президентът Тръмп се връща, с цел да смени самолета, с който пътува за Швейцария, защото на този, с който в началото е изхвърчал, е бил открит " дребен проблем с електричеството ".

 

Ердоган съобщи, че Турция следи от близко развиването в Сирия. По думите му единството, хармонията и териториалната целокупност на Сирия са значими за Турция.

Сирийското държавно управление пое контрола над региони в североизточната част на страната и даде на водените от кюрди Сирийски демократични сили четири дни, с цел да се спогодят за консолидираното си в централната страна. Основният съдружник на Сирийските демократични сили, Съединените щати, твърдо, че партньорството с групировката е трансформирало характера си след появяването на новото държавно управление на Сирия.

Турция счита Сирийските демократични сили за терористична организация, обвързвана със неразрешената Кюрдска работническа партия (ПКК). В мирния си развой с ПКК Анкара прикани групировката и нейните филиали да се разхлабен и разоръжат. Анкара, главният задграничен покровител на новото сирийско държавно управление, похвали напредъка на Дамаск против Сирийските демократични сили (SDF) и неведнъж прикани за интеграция със сирийския държавен уред.

Ердоган и Тръмп дискутираха и битката против групировката " Ислямска страна " и ситуацията на нейните пандизчии в сирийските затвори.

Турския президент увери Тръмп, че Анкара ще продължи да координира дейностите си с Вашингтон във връзка с Газа. Ердоган благодари на американския държавен глава за поканата да се причисли към Съвета за мир в Газа. Той разясни, че скоро ще реши дали да се включи в самодейността.

Резолюция на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации, призната през ноември 2025 година, позволява " Съвета за мир " и страните, работещи с него, да основат интернационалните стабилизационни сили в Газа. През октомври в Газа стартира нежно преустановяване на огъня по проекта на Тръмп, който Израел и палестинската войнствена формация Хамас подписаха.

Турция подлага на критика нападението на Израел против Газа, определяйки го като геноцид, до момента в който Израел неведнъж се опълчва на турската роля в Газа.

Съгласно проекта на Тръмп за Газа, съветът би трябвало да управлява краткотрайното ръководство на Газа. Сред членовете на Съвета за мир са държавният секретар Марко Рубио, някогашният английски министър председател Тони Блеър и зетят на Тръмп, Джаред Кушнер.

 

Източник Българска телеграфна агенция, Нюз.бг

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР