Американският президент Джо Байдън заяви, че има „пълно единодушие“ между

...
Американският президент Джо Байдън заяви, че има „пълно единодушие“ между
Коментари Харесай

Байдън и лидерите на ЕС: Ще има мащабни санкции за Русия, ако навлезе в Украйна

Американският президент Джо Байдън съобщи, че има „ цялостно единогласие “ сред Съединените щати и европейските водачи по въпроса за съветската военна опасност по украинската граница, съобщи кореспондентът на БНР.

Байдън разиска обстановката с водачите на Франция, Германия, Англия, Италия, Полша, Европейския съюз и НАТО.

Според Белия дом видеосрещата траяла час и 20 минути е част от „ тясната консултация и съгласуваност с трансатлантическите съдружници. “

На нея водачите също са подчертали желанието си за дипломатически излаз от напрежението и са „ създали обзор на провелите се неотдавна диалози с Русия в разнообразни формати “.

Същевременно водачите са разискали и " подготовката за налагане на огромни последствия на висока стопански цена, която Русия

би платила, в случай че нападне Украйна, както и " укрепването на източния фланг на НАТО ".

Това се споделя в изказване на Белия дом след присъединяване на президента на Съединени американски щати Джо Байдън в срещата.

Освен него участваха френският президент Еманюел Макрон, немският канцлер Олаф Шолц, италианският министър председател Марио Драги, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, полският президент Анджей Дуда, английският министър председател Борис Джонсън, президентът на Европейски Съюз Шарл Мишел и ръководителят на Европейски Съюз Урсула фон дер Лайен.

Байдън съобщи пред публицисти, че срещата е била " доста, доста, доста добра ", и че на нея е имало " цялостно единогласие ".

" Лидерите се съгласиха, че в случай че има съветско навлизане в Украйна, съдружниците би трябвало да отвърнат неотложно с наказателни ограничения, вклячително невиждан пакет наказания. Те взеха решение да продължат тясната съгласуваност по всеки сходен отговор ", се споделя пък в взаимно изказване на участниците в срещата.

" Премиерът обърна внимание на действителните филантропични последици при каквато и да е съветска експанзия и на нуждата да се подхващат стъпки, които са в нашата власт, с цел да предотвратим подобен излаз ", гласи изказването от кабинета на английския министър председател Борис Джонсън.

В тази връзка водачите на страните от НАТО са се съгласили, че дипломатическият път за разрешаване на проблемите остава осонвен приоритет при търсенето на излаз от обстановката. В общото им изказването обаче се споделя, че участниците " доближиха до мнение, че интернационалната общественост не би трябвало да търпи никакви дейности, които подриват украинския суверенитет ".

След срещата полският президент Анджей Дуда акцентира, че НАТО е обединен по въпроса за Украйна. " Искам да подчертая единството на Северноатлантическия алианс. В момента няма съдружник, който да наруши солидарността с Украйна, с останалите членки на НАТО ", сподели той.

" Деескалацията на напрежението с Русия по въпроса с Украйна изисква твърди и ясни предизвестия, само че също по този начин и засилен разговор с Москва ", съобщи пък френското президентство. Оттам прибавиха, че " през идващите дни " Еманюел Макрон ще беседва с съветския президент Владимир Путин и с украинския президент Володимир Зеленски.

По-рано представителят на Пентагона Джон Кърби съобщи, че над 8000 американски военни са в режим на подготвеност да бъдат употребявани за укрепване на НАТО при потребност.

Кърби съобщи, че стъпката е подхваната, с цел да се уверят съдружниците в НАТО и за „ изпращане на доста явен сигнал до Путин, че ние вземаме насериозно отговорностите си към НАТО “. Кърби също съобщи, че все още „ е доста ясно, че руснаците нямат желание да работят в посока деескалация. “

Русия упорства, че няма желание да влиза в Украйна, само че уверенията не са задоволителни за Вашингтон и съдружниците. Притесненията са поради скупчването на десетки хиляди съветски военни по границата с Украйна. В страната Русия управлява Крим и поддържа сепаратистка войска в източната част.

За понижаване на напрежението Москва показа претенции, измежду които гаранции Украйна да не бъде включена в НАТО. Съединените щати и като цяло НАТО отхвърлят сходни претенции и предизвестяват за съществени стопански наказания, в случай че Русия не деескалира напрежението.
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР