Американската компания Ай Би Ем изправи компютър срещу двама експерти

...
Американската компания Ай Би Ем изправи компютър срещу двама експерти
Коментари Харесай

Изкуствен интелект на IBM участва в дебат с хора

Американската компания Ай Би Ем изправи компютър против двама специалисти по диспути в първата обществена проява на план за изкуствен интелект, по който работи от години, съобщи Асошиейтед прес.

Екип на компанията, основан в Израел, стартира работа по плана Проджект Дибейтър през 2011 година - скоро откакто суперкомпютърът на Ай Би Ем Уотсън побеждава двамата най-хубави играчи в американското телевизионно куиз шоу "Рискът " ( "Jeopardy ").

Разработка на Ай Би Ем е и компютърът Дийп Блу, който през 1997 година победи първенеца по шах Гари Каспаров.

Компанията показа най-новия си план в понеделник в Сан Франциско. В първата си обществена изява Проджект Дибейтър трябваше да приведе безапелационни причини в интерес на субсидирано от страната галактическо проучване - тематика, по която изкуственият разсъдък не е бил квалифициран авансово.

"Субсидирането на галактическо проучване е като вложението в в действителност положителни автомобилни гуми. Подобно проучване може да обогати човешкото схващане, да въодушеви младежите и в същото време да е солидна инвестиция, което го прави по-важно даже от положителните пътища, учебни заведения или опазването на здравето ", е декларирала компютърната система, наподобяваща монолит с екрани и талантлива с женски глас.

Компютърът е построил встъпителното си слово, разчитайки на заложените в паметта му стотици милиони изявления във вестници, списания и други източници. След това компютърът е изслушал контрааргументите на двамата си човешки съперници, отделяйки четири минути за опровергаването им.

Въпреки че изкуственият разсъдък разчита на технологии, сходни на употребяваните от търсачките Google и Бинг и гласовия помощник Алекса, компания Ай Би Ем навлиза в нова територия, създавайки система, която се оправя с по-задълбочени човешки практики като изразителност и разбор и приложението им в разискването на огромни въпроси с не всеки път ясни отговори.

Очаквано машината се е справила по-добре от човешките си съперници в привеждане на цифри и елементи като доказателства в тезата си. Компютърът е показал и способността си да борави с най-приковаващите вниманието детайли на разногласието и даже да "пуска " смешки по личен адрес.

Това, което липсва на изкуствения разсъдък, е такт. Наблюдателите означават, че от време на време шегите на компютъра не са били изключително уместни, както и някои от източниците, на които се е позовавал - да вземем за пример арабски шейх.

"Хората са по-добри в потреблението на по-експресивна и истинска тирада. За да илюстрират главната си концепция, те се базират на личния си опит. Машината не живее в действителния свят, нито има личен живот, на който да се позове ", споделя Дарио Гил от Ай Би Ем.

На този стадий няма проекти за комерсиализирането на Проджект Дибейтър. В бъдеще обаче той може да се употребява като асистент, да вземем за пример на юристи, във вземането на осведомени решения.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР