Самолет на САЩ стреля по ирански танкер, щурмувал блокадата
Американската войска заяви, че е стреляла по плаващ под ирански байрак петролен танкер, който се е опитал да пробие блокадата на иранските пристанища, наложена от Вашингтон, за да " обезврежда режима ", съобщи Франс прес.
" Американските сили в Залива постановиха ограниченията за обсада, като обезвредиха плаващ под ирански байрак танкер, който се опита да доближи иранско пристанище през днешния ден в 9:00 ч. вашингтонско време (17:00 ч. българско време - бел. ред.) ", написа в обществената мрежа Екс Централното командване на Съединени американски щати.
" След като екипажът на " Хасна " не се съобрази с многократните предизвестия, американските сили деактивираха руля на танкера, като нанесоха няколко изстрела от аероплан, изхвърчал от самолетоносача " Ейбрахам Линкълн ", ситуиран в района ", се прибавя в известието.
Уточнява се, че корабът " Хасна " към този момент не се насочва към Иран, прецизира Българска телеграфна агенция.
Инцидентът се случва по време на примирието, докато Иран преглежда предлагането на американския президент Доналд Тръмп с 14 точки за слагане на завършек на войната. То планува освобождение на плаването в ормузкия пролив и 30-дневни договаряния сред Съединени американски щати и Техеран.
Също в сряда Тръмп разгласи, че американската войска стопира да оказва помощ на кораби да преминат през протока.
На този декор френският президент Еманюел Макрон през днешния ден съобщи, че е провел диалог с иранския си сътрудник Масуд Пезешкиан, по време на който е удостоверил какъв брой значимо е освобождението на корабоплаването през Ормузкия пролив, съобщи Ройтерс.
Френският президент добави, че е насърчил Пезешкиан да " прегледа проектите на Франция и Англия за основаване на интернационална задача, която да постави основите за безвреден пренос през Ормузкия пролив.
" Насърчих иранския президент да се възползва от тази опция и имам намерение да обсъдя тематиката с президента Тръмп ", написа Макрон в обществената мрежа Екс.
" Американските сили в Залива постановиха ограниченията за обсада, като обезвредиха плаващ под ирански байрак танкер, който се опита да доближи иранско пристанище през днешния ден в 9:00 ч. вашингтонско време (17:00 ч. българско време - бел. ред.) ", написа в обществената мрежа Екс Централното командване на Съединени американски щати.
" След като екипажът на " Хасна " не се съобрази с многократните предизвестия, американските сили деактивираха руля на танкера, като нанесоха няколко изстрела от аероплан, изхвърчал от самолетоносача " Ейбрахам Линкълн ", ситуиран в района ", се прибавя в известието.
Уточнява се, че корабът " Хасна " към този момент не се насочва към Иран, прецизира Българска телеграфна агенция.
Инцидентът се случва по време на примирието, докато Иран преглежда предлагането на американския президент Доналд Тръмп с 14 точки за слагане на завършек на войната. То планува освобождение на плаването в ормузкия пролив и 30-дневни договаряния сред Съединени американски щати и Техеран.
Също в сряда Тръмп разгласи, че американската войска стопира да оказва помощ на кораби да преминат през протока.
На този декор френският президент Еманюел Макрон през днешния ден съобщи, че е провел диалог с иранския си сътрудник Масуд Пезешкиан, по време на който е удостоверил какъв брой значимо е освобождението на корабоплаването през Ормузкия пролив, съобщи Ройтерс.
Френският президент добави, че е насърчил Пезешкиан да " прегледа проектите на Франция и Англия за основаване на интернационална задача, която да постави основите за безвреден пренос през Ормузкия пролив.
" Насърчих иранския президент да се възползва от тази опция и имам намерение да обсъдя тематиката с президента Тръмп ", написа Макрон в обществената мрежа Екс.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ




