Американката Ша`Кари Ричардсън спечели титлата в спринта на 100 м

...

Ричардсън е новата кралица на 100 м

Американката Ша`Кари Ричардсън завоюва купата в спринта на 100 м при дамите на Световното състезание по лека атлетика в Будапеща. Тя победи с 10,65 сек. - най-хубав персонален резултат и връх на шампионатите. Втора приключи Шерика Джаксън (Ям) - 10,72 сек. Бронза заслужи 36-годишната Шели-Ан Фрейзър-Прайс (Ям) с 10,77 сек.
Двукратната олимпийска шампионка на 100 м не съумя да завоюва рекордна шеста международна купа в дисциплината, само че с персонален връх за сезона заслужи 15-и орден от международни шампионати, 10 от които златни. Ричардсън бе трета в своята полуфинална серия с 10,84 сек. след неприятен старт, само че се класира по време за финала. Тя пропусна Олимпиадата в Токио поради позитивен тест за марихуана, не съумя да се класира за Световното състезание в Юджийн, само че шокира фаворитките от Ямайка след извънредно мощни финални метри. Седем от деветте финалистки на 100 м бягаха под 11 сек.
Световният рекордьор в тройния скок в зала Юг Фабрис Занго завоюва първа международна купа за Буркина Фасо в леката атлетика. Фаворитът Джейдън Хиберт (Ям), международен първенец при юношите и с най-хубав резултат за сезона от 17,87 м, се контузи при първия опит и се отдръпна. 30-годишният Занго, втори в международната класация, скочи 17,64 м при петия опит и задмина Ласаро Мартинес (Куба), който заслужи сребърния орден със 17,41 м. Бронза заслужи различен кубинец - Кристиан Наполес, със 17,40 м. Занго е сребърен медалист от Световното в Юджийн 2022 и трети от Доха 2019.
Грант Холоуей (САЩ) завоюва трета поредна международна купа в бягането на 110 м с трудности.  25-годишният олимпийски вицешампион от Токио победи с най-хубав персонален езултат за сезона - 12,96 сек. Той взе реванш от олимпийския първенец Ханзъл Парчмънт (Ям), останал втори с 13,07 сек. Бронза с 13,09 сек. взе Даниел Робъртс (САЩ).
В хвърлянето на диск купата сграбчи олимпийският първенец от Токио Даниел Стол (Шв) в шестия опит с връх на шампионатите от 71,46 м. Той бе първенец и в Доха 2019. Среброто остана за първенеца от 2022-ра Кристиян Чех (Слвн) със 70,02 м, а бронза заслужи 20-годишният литовец Миколас Алекна с резултат 68,85 м.
Източник: duma.bg