Америка и Великобритания следят отблизо - президентът на САЩ Доналд

...
Америка и Великобритания следят отблизо - президентът на САЩ Доналд
Коментари Харесай

САЩ и Великобритания в центъра на вниманието: Тръмп пристига за историческа визита

Америка и Англия наблюдават от близко - президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп и първата дама Мелания Тръмп идват през днешния ден за невиждано второ държавно посещаване във Англия. Те ще бъдат признати от краля и кралицата в замъка Уиндзор, а това ще бъде първата среща на Тръмп с Чарлз III след възкачването му на престола.

Традиционно американските президенти с втори мандат не получават публична държавна аудиенция - нормално ги канят на чай или обяд с монарха, както беше при Джордж Буш и Барак Обама. Това прави актуалната аудиенция извънредно необикновена и деликатно следена както от медиите, по този начин и от обществото.

Контекст и упования

По време на престоя си Тръмп ще бъде посрещнат с всеобщи митинги от Коалицията Stop Trump както в Уиндзор, по този начин и в Лондон, а сигурността ще бъде доста засилена. Визитата идва единствено два месеца след частното му пътешестване до Шотландия, където се срещна със сър Киър Стармър, Урсула фон дер Лайен и първия министър на Шотландия Джон Суини, а също по този начин откри нов първокласен голф комплекс.

Хронология на визитата

Вторник, 16 септември

- Пристигане на Доналд и Мелания Тръмп в замъка Уиндзор.
- Посрещане от посланика на Съединени американски щати Уорън Стивънс и Виконт Худ от името на краля.
- Нощувка на частната територия на замъка – без обществени събития.

Сряда, 17 септември

- Принцът и принцесата на Уелс посрещат Тръмп и Мелания в замъка.
- Официално одобрение с краля и кралицата навън.
- Каретна върволица през замъка с присъединяване на Военно-конния полк, военни оркестри и почетна стража.
- Обяд с кралското семейство.
- Разглеждане на галерия от Кралската сбирка.
- Частно посещаване на md,du.rid „ Сейнт Джордж “ и полагане на венец на гроба на кралица Елизабет II.
- Авиационен церемониал с английски и американски F-35.
- Специална военна гала Beating Retreat.
- Вечерта: величествен държавен прием в Залата на Сейнт Джордж с речи на Тръмп и краля.

Четвъртък, 18 септември

- Официално прощаване с краля и кралицата в замъка.
- Посещение на Чекърс – формалната резиденция на премиера на Англия.
- Среща със сър Киър Стармър и брачната половинка му, разглеждане на архивите на сър Уинстън Чърчил.
- Двустранна среща и бизнес банкет с присъединяване на финансовия министър, последвана от конференция.
- Мелания Тръмп преглежда Куклената къща на кралица Мери и Кралската библиотека, след което се причислява към Кейт в градините Фрогмор за среща с основния скаут и стратегия Squirrels.

Бизнес и технологии в центъра на вниманието

Сред формалните посетители са шефове на водещи компании като Nvidia, Apple, BlackRock и OpenAI. Очаква се полемики за вложения, съдействие в нуклеарната енергетика, технологиите и изкуствения разсъдък.

Предишната аудиенция през 2019 година

По време на първата си държавна аудиенция през 2019 година, Тръмп се срещна с кралица Елизабет II, пиха чай с тогавашния принц Чарлз и взе участие в формален прием в Бъкингамския замък. Той също посети Уестминстърското абатство и се срещна с някогашния министър председател Тереза Мей.

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР