Амбициите на Доналд Тръмп по отношение на Панамския канал и

...
Амбициите на Доналд Тръмп по отношение на Панамския канал и
Коментари Харесай

Ню Йорк таймс: Териториалните амбиции на Тръмп разтърсват уморения свят

Амбициите на Доналд Тръмп във връзка с Панамския канал и Гренландия не престават да са централна тематика в международните медии.  " Когато Доналд Тръмп се запъти към Белия дом, доста страни си мислеха, че знаят какво да чакат и по какъв начин да се приготвят за предстоящото… Но за света става все по-трудно да резервира успокоение и да продължи напред ", написа " Ню Йорк таймс ".

Бъдещият президент на Съединени американски щати приканва за преференциално отнасяне на американските товарни кораби при прекосяване през Панамския канал - и не изключва разполагането на военни сили. Операторът на значимия воден път уточни, че такова нещо би провокирало безпорядък, заяви немският в. " Франкфуртер алгемайне цайтунг " (ФАЦ).

Според ръководителя на Управлението на Панамския канал Рикарте Васкес Моралес преференциалното отнасяне на американските товарни кораби в Панамския канал, както желае Тръмп, би провокирало безпорядък. " Правилата са си правила и няма изключения “, сподели той пред американския в. " Уолстрийт джърнъл ". " Не можем да дискриминираме никого ", добави той. " Това би нарушило контракта за неутралитет и интернационалното право и би довело до безпорядък ", добавя Васкес.

ФАЦ напомня, че Тръмп подлага на критика размера на таксите, начислявани за прекосяване на кораби, и упреква операторите, че Китай в действителност управлява Панамския канал. На конференция във вторник идващият президент на Съединени американски щати не изключи военни дейности за възобновяване на контрола на Вашингтон над канала.

Построеният от Съединени американски щати канал е открит през 1914 година През 1977 година тогавашният американски президент Джими Картър подписа съглашение за предаване на канала на Панама, а през 1999 година централноамериканската страна пое контрола над водния път. 

Основният консуматор на Панамския канал са Съединени американски щати - с към 74% от товарите, следвани от Китай с 21%.

Васкес определи обвиняването на Тръмп, че Китай управлява канала, като безпричинно. " Китай не взе участие в нашите действия по никакъв метод ", сподели той пред " Уолстрийт джърнъл ". Според вестника китайска компания ръководи две пристанища в двата края на канала, до момента в който самият канал е под юрисдикцията на панамската администрация.

Друго американско издание - " Вашингтон пост ", цитира сенаторката от Демократическата партия на Съединени американски щати Елизабет Уорън, съгласно която казаното от Тръмп за вероятно придобиване на Гренландия и Панамския канал има за цел да отвлече вниманието на американските законодатели и обществеността от неналичието на подготовка на издигнатите от него претенденти за членове на държавното управление в миг, в който Сенатът върви към чувания на претендентите.

В. " Ню Йорк таймс " отразява тематиката в материал със заглавието " Отново сме тук ": Териториалните упоритости на Тръмп раздрусват изтощения свят ".  Изданието отбелязва, че " далечната ера на световната политика, когато страните се бореха да завземат територии, внезапно не наподобява толкоз далечна ". " Когато Доналд Тръмп се запъти към Белия дом, доста страни си мислеха, че знаят какво да чакат и по какъв начин да се приготвят за предстоящото… Но за света става все по-трудно да резервира успокоение и да продължи напред ", показва американският вестник.

В. " Файненшъл таймс " коментира в елементи на какво се дължи ползата на Тръмп към Гренландия.

Вестникът отбелязва, че в базата " Питуфик ", ситуирана в далечния север на Гренландия от края на Втората международна война, се намират 200 американски военни и 450 други сили и реализатори от съдружници, и нейната функционалност е да е част от системата за ранно предизвестие на Вашингтон за ракети, както и предлага галактическо наблюдаване. Тази най-северна американска база - единствено на към 1500 км от Северния полюс - е най-яркият знак на това какъв брой жизненоважна е Гренландия за американската сигурност, показва " Файненшъл таймс ".  Но геостратегическото ѝ значение евентуално ще нарасне, защото изменението на климата прекроява Арктика, отваряйки нови търговски пътища покрай Северна Америка и поставяйки Гренландия в центъра на възходящата полярна борба сред Съединени американски щати, Китай и Русия, подчертава изданието. 

Вестникът цитира Микел Рунге Олесен, старши откривател в Датския институт за интернационалните проучвания, който споделя: " За Съединени американски щати казусът е китайският и съветският интерес към Арктика. Съединени американски щати започнаха да виждат Арктика като район за геополитическа конкуренция. За Съединени американски щати е доста значимо да държат другите велики сили надалеч от Гренландия. "

Когато Тръмп за първи път изрази интерес към закупуването на Гренландия през 2019 година, той го формулира като " огромна договорка с недвижими парцели " и акцентира икономическите аспекти на придобиването на острова от Дания. Този път фокусът му се промени, показва английският вестник. " Нуждаем се от Гренландия за задачите на националната сигурност ", съобщи Тръмп във вторник, като загатна нуждата от въздържане на съветския и китайския флот.

Най-големият остров в света, който не е континент, може да е с едвам 57 000 поданици, само че има голяма роля по въпросите на сигурността, обръща внимание " Файненшъл таймс ". Гренландия се намира първоначално както на северозападния, по този начин и на североизточния проход през Арктика, които евентуално ще се отворят повече за комерсиално мореплаване заради стоплянето и е покрай основни направления за съветски и други подводници, добавя вестникът.

Германия и Франция предизвестиха Доналд Тръмп да не заплашва Гренландия,

откакто новоизбраният президент на Съединени американски щати отхвърли да изключи потреблението на военна мощ за завладяване на самостоятелната територия на Дания, осведоми онлайн емисията на Би Би Си. Германският канцлер Олаф Шолц сподели, че " правилото за неприкосновеност на границите се ползва за всяка страна (...), без значение дали е доста дребна или доста авторитетна ", а съгласно френския външен министър Жан-Ноел Баро " явно няма подозрение, че Европейският съюз би разрешил на други народи по света да нападат неговите суверенни граници ", отбелязва Би Би Си.

Инфо: Българска телеграфна агенция

Следвайте " Гласове " в  и

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР