Представители на НАП участваха в най-голямото световно събитие на хазартната индустрия ICE
Александър Попов, шеф на дирекция „ Надзор на хазартаа> и хазартните действия “, Димитър Платников, шеф на отдел „ Лицензионно произвеждане “ към дирекцията и Биляна Цветкова, медиен консултант в участваха като лектори в конференцията ICE World Gaming Forum 2025, част от международното ревю на хазартаа> ICE .
Събитието се организира от 20 до 22 януари 2025 година, в Барселона, Испания. На него участваха над 50 хиляди гости от 170 страни , измежду които представители на регулатори, изложители, лектори, разнообразни компании за заплащания и други
В първия ден от форума, Александър Попов взе участие в панелна сесия на тематика „ Хармонизиране или възпрепятстване: адресиране на напредъка в отговорностите по отношение на дейностите срещу изпирането на пари “.
Сесията, обединила представители на регулатори, асоциации и компании , основатели на артикули и решения против финансови закононарушения, провокира сериозен интерес и голям брой въпроси от страна на посетителите към панелистите.
„ България следва общата европейска наклонност за усилване на регулацията и контрола върху паричните потоци в бранша, заради възходящите обороти. Досега в другите страни регулацията води до друго отнасяне на поднадзорните лица. Предстоящият нов пакет от ограничения срещу изпирането на пари се чака да докара до сливане на регулацията на европейско равнище “ , съобщи Александър Попов.
През втория ден на събитието, Национална агенция за приходите беше хазаин на кръгла маса на регулаторите от балканските страни. На нея бяха разисквани практиките и зараждащите се трендове в района. Димитър Платников, модератор на кръглата маса, подчертава върху разпоредбите за приемане на лиценз в България, в полемика с гръцкия регулатор, представителите на който споделиха използвани положителни практики от Гърция в отговор.
„ Пазарът в България заради законодателството е по-отворен за нови участници, което го прави по-конкурентоспособен спрямо останалите балкански страни. От над 300 сдружения, опериращи у нас, имаме над 1100 наземни обекта с настоящ лиценз, както и издадени 51 лиценза за образуване на хазартниа> игри онлайн “ , заключи той.
Александър Попов показа и ограниченията, прилагани у нас по отношение на незаконния хазарта> .
„ Имаме лист, направен в съдействие с други европейски регулатори, в който попадат 10 000 незаконни оператора и Национална агенция за приходите ревизира всеки един от тях. Очаквам тази година да повишим броя на спрените уеб страници от „ черния “ лист “ , сподели той.
В тази връзка Биляна Цветкова напомни данните, съгласно които единствено през миналата 2024 година Национална агенция за приходите спря към 2500 незаконни уеб страницата . Тя сложи фокус и върху данните от регистъра на хазартно уязвимите лица:
„ В момента в листата участват 42 000 лица, самоизключили се от хазартниа> игри, като от появяването му в края на 2023 година до през днешния ден сме записали общо към 50 000 души “.
Александър Попов добави, че има законодателни промени от 2024 година, в поддръжка на отговорността към уязвимите групи, измежду които тази, че хората, които получават обществени помощи от страната, както и тези с душевен болести, нямат право да играят хазарта>. В края на полемиката Биляна Цветкова описа и за обединената акция на Агенция „ Митници “ и Национална агенция за приходите „ Не сте сами “, ориентирана към младежите за предварителна защита и осведоменост за рисковете, водещи до хазартнаа> взаимозависимост, която е част от политиката за обществена отговорност на Национална агенция за приходите.
Банско затвърди позицията си на водеща международна зимна дестинация