Албания беше осъдена днес от Европейския съд по правата на

...
Албания беше осъдена днес от Европейския съд по правата на
Коментари Харесай

Албания бе осъдена за бавно дело срещу бивш военен министър за взрив в склад с 26 убити

Албания беше наказана през днешния ден от Европейския съд по правата на индивида (ЕСПЧ) за " обилни забавяния в правосъдното гонене на някогашен министър на защитата " след детонацията през 2008 година във боен склад, в която починаха 26 души, съобщи Агенция Франс Прес.

" Наказателното произвеждане, почнало във връзка със корист със служебно състояние през 2023 година против някогашния министър на защитата Фатмир Медиу, още е висящо ", което значи, че над 14 години след детонацията 17-те жалбоподатели, в това число 15 жертви на детонацията, остават в очакване на дефинитивно умозаключение за отговорността на някогашния министър, написа в известие Съдът, който заседава в Страсбург, съобщи Българска телеграфна агенция.

Без да заема позиция по отношение на наказателната отговорност на някогашния министър съдът счита, че жалбоподателите и необятната общност имат право да знаят освен събитията, при които се е случила нещастието, само че и точната роля, която някогашният министър играе в него.

През март 2008 година в детонация във военния склад в Градец, покрай Тирана, починаха 26 души и 302 бяха ранени. Четири години по-късно, през 2012 година, 24 души бяха приети за отговорни, в това число за нарушение на разпоредбите за сигурност, произвеждане и държане на оръжия и муниции на работното място, за корист с власт и заличаване на имущество по несъобразителност. Те изтърпяха присъди отнемане от независимост от шест години и седем месеца до 10 години и 27 дни, заяви съдът.

Наказателното произвеждане против обвинявания Фатмир Медиу беше закрито през 2009 година поради депутатския имунитет, от който той тогава се възползва. Открито още веднъж през 2021 година, то към момента е в ход, съгласно Европейски съд по правата на човека.

Наказателното произвеждане, формирано против Фатмир Медиу за корист със служебно състояние, беше белязано от обилни забавяния заради инертността на прокуратурата и многочислени, само че напразни опити от страна на жалбоподателите да го изправят пред правораздаването, акцентират европейските съдии.

Те също по този начин означават, че жалбоподателите не са били поканени да вземат участие в процеса в каквото и да е качество и затова не са се употребили с никакви процесуални права.

Албания бе наказана да заплати общо 162 000 евро на жалбоподателите за морални вреди.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР