Акциите на „Би Ейч Пи груп“ (BHP Group) поевтиняха, след

...
Акциите на „Би Ейч Пи груп“ (BHP Group) поевтиняха, след
Коментари Харесай

Акциите на Би Ейч Пи поевтиняват след отписване на 2,3 млрд. долара по проекта „Джансен“

Акциите на „ Би Ейч Пи груп “ (BHP Group) поевтиняха, откакто компанията разгласи отписване на 2,3 милиарда $ по плана за калиевата мина „ Джансен “ в Канада поради възходящите разноски и забавяния при разширението на плана, съобщи Блумбърг.

Минната компания заяви, че втората фаза от създаването на мината към този момент се прави оценка на 6,9 милиарда $ по отношение на предишна прогноза от 4,9 милиарда $. Очаква се производството да стартира в края на 2031 година

Акциите на Би Ейч Пи поевтиняха с до 3,7 на 100 при започване на търговията в Сидни. Книжата на компанията, търгувани в Лондон, изгубиха 4,4 на 100 през вчерашния ден.

Най-голямата минна компания в света не за първи път регистрира по-високи от в началото плануваните разноски по плана. Според анализатори на „ Барклис “ (Barclays) досега в „ Джансен “ са вложени към 20,3 милиарда $, като от тях към този момент са отписани 4,1 милиарда $.

„ В резултат на това предстоящата вътрешна норма на възвръщаемост е спаднала “, показват в разбор специалистите на „ Барклис “.

Според тях общата възвръщаемост от първите два стадия на плана към този момент се прави оценка на 7,1 на 100, което е почти два пъти по-ниско от предварителните упования на компанията.

Въпреки че Би Ейч Пи не планува нарастване на финансовите си разноски през финансовата 2027 година, компанията не показа прогнози за идващите години.

„ Виждаме риск от надхвърляне на средносрочните прогнози “, отбелязва анализаторът на „ Барклис “ Амос Флетчър.

Компанията реши да продължи с разширението на „ Джансен “ през 2023 година, още преди първата фаза на плана да е влезнала в употреба. Решението беше взето на фона на внезапното повишаване на торовете след съветската инвазия в Украйна. Оттогава цените на торовете се намалиха, до момента в който разноските по плана набъбнаха доста.

Би Ейч Пи утвърди построяването на „ Джансен “ в канадската провинция Саскачеван през 2021 година след продължителни диспути по отношение на високата стойност на инвестицията. Компанията преглежда плана като предстоящ стратегически бизнес с капацитет да доближи мащабите на главните ѝ интервенции за рандеман на желязна руда в Австралия.

Началното произвеждане от първата фаза на мината се чака да стартира през идната година.
Източник: bta.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР