Ангел Найденов: Ако Тръмп извади САЩ от НАТО, това ще е краят на една епоха в сигурността
Ако Тръмп извади Съединени американски щати от НАТО, това ще е краят на епохата в сигурността, която стартира след края на Втората международна война. Това разяснява някогашният министър на защитата Ангел Найденов в предаването „ Денят онлайн ”. Според него не може да се каже дали това ще е краят на НАТО, само че сигурно ще е нещо друго от в този момент съществуващия Алианс.
Съединени американски щати освен, че обезпечават съвсем 70% от общите военни разноски в границите на НАТО, а също по този начин обезпечават качества, които останалите съдружници не имат, като да вземем за пример сателитното военно разузнаване и GPS насочването на ракетите прехващачи, разяснява Найденов.
„ Това би означавало Европа да „ порасне за един ден ” и да потърси своята стратегическа автономия в границите на защитата и сигурността ”, сподели някогашният министър на защитата. По думите му, при всички случаи ще значи намаляване на Запада, Европа ще изгуби нуклеарния щит на Щатите, както и тактическите нуклеарни оръжия, ситуирани на територията й.
Съединени американски щати освен, че обезпечават съвсем 70% от общите военни разноски в границите на НАТО, а също по този начин обезпечават качества, които останалите съдружници не имат, като да вземем за пример сателитното военно разузнаване и GPS насочването на ракетите прехващачи, разяснява Найденов.
„ Това би означавало Европа да „ порасне за един ден ” и да потърси своята стратегическа автономия в границите на защитата и сигурността ”, сподели някогашният министър на защитата. По думите му, при всички случаи ще значи намаляване на Запада, Европа ще изгуби нуклеарния щит на Щатите, както и тактическите нуклеарни оръжия, ситуирани на територията й.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




