Проф. Коларова: Терзиев е един безпомощен човек, не знае какво прави! За какво е там?!
Ако столичните траспортни чиновници желаят да си покачат заплатите, те преди всичко би трябвало да афишират стачка. Такива са разпоредбите, само че оповестена стачка нямаме. Това е значимо да се подчертае, тъй като когато се стачкува, се получават заплати, режимът е различен. Но сега имаме митинг и в някаква степен тези служащи са решили, че могат да стачкуват дейно, като блокират столицата. В случая би трябвало да се заплаща цена и от другата страна. А що се отнася до Общинския съвет, там не се случват нещата по разпоредбите. Кметът Васил Терзиев би трябвало да потърси болшинство по тази тематика и по този начин да взема решение казуса. Той обърна ли се към Общинския съвет? - не. Преговорите би трябвало да се водят с управленията на общинските транспортни сдружения, а това не го виждаме.
Това разяснява пред Нова тв проф. Румяна Коларова.
Този митинг, който действително към този момент няколкод ни блокира превоза в София, има политически привкус, тъй като това държание на синдикатите и транспортните служащи е диктувано от актуалното болшинство в Общинския съвет чисто предизборно. Смятам, че ГЕРБ се готвят за предварителни избори за кмет в София, разяснява политологът доцент Милен Любенов.
Междувременно стана ясно, че част от синдикатите и чиновниците от митинга на транспортните служащи влезе на диалог в общината с кмета Васил Терзиев.
Кметът и Общинският съвет ръководят столицата. Този кмет предложи ли промени в градския превоз, в сдруженията? - не. Той седи безпомощно, а би трябвало да е деен. Определено би трябвало да се изискат оставки на шефовете на сдруженията, в случай че не се оправят с проблемите, разяснява Коларова.
Напълно съм склонен. В този проблем липсват ръководителите на четирите транспортни сдружения. Шофьорите сега нарушават закона, разяснява Любенов.
В България има доста неверна визия за митингите. Хората си мислят, че като стачкуват, някой ти дава нещо. Няма такова нещо! Не става по този начин, разяснява тя.
Ето за какво би трябвало да се изиска оставка на управленията на тези сдружения и да се направи оптимизация в тях, тъй като това, което излиза като данни - 69 счетоводители и касиери - това е безсрамие. За страдание този вид предприятия се трансфораха в партиен патронаж, разяснява той.
По-неадекватна позиция от тази на Терзиев не съм виждала. Този човек е един беззащитен управленец. Този човек няма визия какво се прави. Той още в самото начало трябваше да прегледа историята на тези сдружения. Въобще този човек защо седи там?, разгневи се професорът.
Очевидно е, че в тези сдружения има проблеми, само че те би трябвало да се вземат решение от техните управления. Служителите взимат заплати, които са равни на учители, лекари, академични преподаватели, уточни той.




