Ако сте на път да се пенсионирате след дългогодишна кариера

...
Ако сте на път да се пенсионирате след дългогодишна кариера
Коментари Харесай

Важно да знаете, ако се пенсионирате след дългогодишен стаж във фирмата

Ако сте на път да се пенсионирате след дългогодишна кариера във компанията си, значимо е да сте в крайник с последните промени в Кодекса на труда, въведени в края на 2020 година. Специално за тези със стаж над 10 години в същата компания, измененията в изискванията за приемане на по този начин наречените " шест заплати " при пенсиониране са от значително значение.

Процесът обаче има свои условия и ограничавания. Обезщетението в размер на шест брутни трудови заплати може да се получи единствено един път, и то сега на пенсиониране. Важно е да се обърне внимание на детайлностите на новата регулация, с цел да се избегнат недоразумения и с цел да се извлекат оптималните изгоди от тази законова смяна.

Тези изискванията за шестте заплати при пенсиониране дават по-голяма сигурност и самопризнание за дългогодишния принос на служащите. За детайлностите и съответните законови условия, пред Pariteni.bg приказва доктор Тодор Капитанов, специалист по трудово право.

С измененията в Кодекса на труда, въведени в края на 2020 година, българските служащи и чиновници получиха нови права и гаранции, изключително при преустановяване на трудовите правни отношения след придобиване на право на пенсия за застрахователен стаж и възраст. Специфичните условия, свързани с компенсацията при тези условия, съставляват значим аспект от актуалната трудова законодателна рамка.

Съгласно законодателството, служащият или служителят, който е придобил право на пенсия за застрахователен стаж и възраст, има право на обезщетение при преустановяване на трудовото правно отношение, без значение от основанието за това преустановяване. Важно е да се означи, че това право се дава в допълнение към към този момент съществуващите форми на обезщетение.

Ако служащият е придобил право на пенсия и трудов стаж от най-малко 10 години през последните 20 години при същия шеф или в същата група предприятия, компенсацията се усилва доста. В този случай, служащият има право на обезщетение в размер на брутното му трудово заплащане за период от 6 месеца. Този механизъм има за цел да компенсира дългогодишния ангажимент на служащия в същата трудова конюнктура.

Има изключение по отношение на честотата на компенсациите. Според законовите правила, служащият или служителят може да получи обезщетение единствено един път при преустановяване на трудовото правно отношение, когато е придобил право на пенсия. С акт на Министерския съвет, с групов трудов контракт или с трудовия контракт може да се планува обезщетение за по-дълъг период.

В практиката, въпросът дали служащ следва да получи обезщетение при пенсиониране, когато е ангажиран на две работни места, е почтен предмет на разсъждение. Както стана ясно, според трудовото законодателство, компенсацията се изплаща единствено един път, което поражда логически въпрос за служащите с голям брой трудови задължения.

В случаите, когато служащият е ангажиран на две места, компенсацията при пенсиониране може да се получи единствено при преустановяване на главния трудов контракт, в случай че на момента на преустановяване той дава отговор на изискването за право на пенсия за застрахователен стаж и възраст. За втория трудов контракт, липсва правно съображение за погашение на това обезщетение при преустановяване на правните отношения.

Промените в Кодекса на труда, които се отнасят до компенсациите при преустановяване на трудовите връзки след придобиване на право на пенсия, съставляват значима стъпка към по-съвременна и обективна трудова законодателна уредба. Тези правила утвърждават уважението към дългогодишния труд и ангажимент на служащите, създавайки уравновесен и обективен юридически режим. В същото време те постановат ограничавания и избрани условия, които е значимо да бъдат деликатно изучени и разбрани от всички заинтригувани страни в трудовите връзки.

Справка:

член 222, алинея 3 от Кодекса на труда

член 228, алинея 2 от Кодекса на труда
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР