Ако сте болен, първо се свържете с личния си лекар.

...
Ако сте болен, първо се свържете с личния си лекар.
Коментари Харесай

Изплащане на болничен: Ето какво да очаквате и как влияят официалните празници

Ако сте болен, първо се свържете с персоналния си доктор. Нужно е да го информирате за положението си допустимо най-скоро, следвайте инструкциите, които той ще Ви даде. Ако посещавате кабинета му и смятате, че сте заразни, носете маска и пазете хората към Вас. Носете персоналната си амбулаторна карта (здравен картон), където персоналният доктор ще попълни информация за болничния. Нужно е да знаете името на компанията, в която работите, както и адреса ѝ и точната служба, на която сте назначени. Те ще бъдат вписани в болничния лист. Представете болничния лист пред работодателя си, показват от pariteni.bg във връзка стъпките, които да следвате, когато ни се постанова да употребяваме болничен. 
Работодателите заплащат първите два, а не три дни от болничния. Промяната е в действие от началото на 2024 година. Следващите дни се заплащат от Национален осигурителен институт. Първите 2 дни от работодателя се заплащат отчасти – получавате 70% от брутното си заплащане. Плащанията от Национален осигурителен институт също са изчислени като част от заплатата ви.
Но за общо заболяване компенсацията е 80% от среднодневното брутно трудово хонорари или среднодневния застрахователен приход, а за трудова акцидент и професионална болест – 90% от него.
Това значи, че в случай че имате болничен за 5 дни да вземем за пример, заплатата ви за този месец ще намалее, само че по-малко от преди.
Важно е да се означи, че Национален осигурителен институт изплаща обезщетение единствено за работните дни от годината, т.е. за формалните празници и за събота и неделя не получаваме парично обезщетение от Национален осигурителен институт.
Така да вземем за пример, в случай че след втория ден на болничния идващите 2 дни са събота и неделя, за тях няма да получите нищо. Ако след събота и неделя, идващите 3 дни хипотетично са публични празници, и за тях няма да получите нищо, въпреки да боледувате общо 8 дни в дадения образец и общия случай.
Възможност тези дни да се платят има за хората, работещи в предприятия, където всеки има самостоятелен трудов график и се работи на смени, само че това не е всеобщия вид.
Работодателят носи болничния в период до 10-то число на месеца, идващ месеца на предаване от служителя, след което и в случай че няма други проблеми, ще получите заплащане в период от 10 работни дни след  датата на предаване.  Така да вземем за пример, в случай че сте боледували при започване на октомври, е допустимо парите ви да дойдат при започване на декември.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР