Ако сте бъдеща майка, която бърбори много, може да дадете

...
Ако сте бъдеща майка, която бърбори много, може да дадете
Коментари Харесай

Проучване: Бебетата започват да учат език преди раждането си

Ако сте бъдеща майка , която бърбори доста, може да дадете на бебето си преимущество, когато проговаря. Това е по този начин, тъй като ново проучване откри, че ембрионите стартират да учат езика, на който приказва майката, още преди да се родят, оповестява Мейл онлайн.

При опити откривателите откриха нараснала интензивност в мозъците на новородените, чувайки езика, на който са били изложени най-често в утробата си. Проучването не е разгледало по кое време тъкмо бебетата стават възприемчиви към говоримия език, до момента в който са още в утробата, макар че е добре известно, че плодът стартира да чува звуци в по-късните стадии на втория триместър и началото на третия. Ето за какво бъдещите майки, а и бащите, не би трябвало да се опасяват да беседват и даже да приказват непосредствено на бебето си. 

Новото изследване е извършено от откриватели от университета " Декарт " в Париж, Франция, и университета на Падуа, Италия. „ Пренаталният интервал слага основите на по-нататъшното езиково развиване “, се споделя в публикацията. 

Вече е известно, че сред петия и седмия месец от бременността плодът стартира да чува звуци отвън утробата. Още по-рано - на 16-ата седмица - неродените бебета могат да реагират на музика , която звучи отвън утробата, като движат устата и езика си , разкри шокиращо изследване от 2015 г. 

Предишни проучвания също по този начин демонстрираха, че звукът на майчиния глас може да подтиква развиването на мозъка на недоносеното бебе, до момента в който е в кувиоз. 

Според други изследвания новородените избират гласа на майка си пред други женски гласове и демонстрират желание към езика, на който е говорила майка им по време на бременността, пред други езици. 

Точните „ невронни механизми “, които разрешават на развиващия се мозък да се учи от езиковия опит, обаче остават „ едва проучени “, споделя екипът. 

За задачите на проучването 33 новородени бебета с майки, чийто роден език е френски, са следени благодарение на енцефалография (ЕЕГ) в болница „ Робер Дебре “ в Париж сред един и пет дни след раждането. ЕЕГ включва мрежа от дребни датчици, прикрепени към скалпа, които улавят електрическите сигнали, създавани от мозъка. 

По време на наблюдението на мозъчните им талази откривателите им пускали гальовен аудиозапис на класическата детска приказка „ Златокоска и трите мечки “. Откъси от приказката били пуснати на три езика - френски (роден език), испански (ритмично сходен на френски чужд език) и британски (ритмично друг чужд език).

Изследователите открили, че откакто са слушали родния си език - френски, вместо испански или британски, новородените са посочили „ засилени невронни осцилации “, които са свързани със способността за обработка на езика . Това допуска, че бебетата към този момент са били осведомени с главния език, на който са им говорили, до момента в който са били в утробата, който съгласно откривателите идва от техните майки, както и от вербалните взаимоотношения на майките с други хора.

„ Тези резултати дават най-убедителните досега доказателства, че езиковият опит към този момент образува функционалната организация на мозъка на бебетата, даже преди раждането “, споделят учените в умозаключение.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР